Właściciele wielu firm zastanawiają się nad tym, czy lepszym pomysłem będzie dla nich wynajęcie powierzchni magazynowej, czy też wybudowanie własnego magazynu. Oczywiście ta pierwsza opcja jest dużo wygodniejsza, ale za to druga pozwala na zachowanie większego spokoju oraz kontroli nad własnym interesem. Na budowę magazynu trzeba jednak przeznaczyć ogromne środki finansowe, dlatego też coraz więcej firm decyduje się na wynajem powierzchni magazynowych. Co przemawia za takim rozwiązaniem i czy ma ono jakieś wady?
Wynajem powierzchni magazynowych – o czym trzeba wiedzieć? Podstawowe zalety
Wynajęte powierzchnie magazynowe niosą za sobą ogrom zalet i chyba nikogo to nie dziwi. W ten sposób firmy zachowują większą mobilność, ponieważ są w stanie:
- dobrać pomieszczenia magazynowe o zróżnicowanych wielkościach,
- wybrać wyposażenie magazynu oraz niezbędne akcesoria, które powinny się pojawić na przestrzeni magazynowej, aby składowanie towarów było bezpieczne i bezproblemowe,
- wynająć powierzchnie magazynowe w różnych lokalizacjach, dzięki czemu realizuje się jeszcze większą liczbę zleceń.
Oczywiście do tematu należy podejść na poważnie, ponieważ brak dostatecznej wiedzy i zaangażowania poskutkuje tym, iż wynajmie się dla firmy nieodpowiednie pomieszczenia magazynowe, w których nie zdoła się składować wytworzonego towaru lub też nie będzie ku temu odpowiednich warunków. Wynajem magazynu doskonale sprawdza się w przypadku mniejszych i rozwijających się firm, które szukają sporych oszczędności i chcą korzystać z wyposażenia, które znajduje się już na wynajętej powierzchni magazynowej (wraz ze wsparciem wykwalifikowanych fachowców). Omija się przy tym również wiele czasochłonnych formalności.
Co jeszcze przemawia za wynajmem powierzchni magazynowych? Istotne wskazówki
Jak widać powierzchnie magazynowe cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ firmy muszą mieć odpowiednio dobraną przestrzeń do składowania i wysyłki towarów. Co jeszcze przemawia za wynajmem powierzchni magazynowych? Oto przydatne wskazówki dla niezdecydowanych przedsiębiorców:
- ogromny wybór – w związku z tym nie będzie problemów, aby wynająć dla firmy magazyn w konkretnym mieście czy też o określonej wielkości. W grę wchodzi m.in. magazyn do wynajęcia we Wrocławiu, ale też w Warszawie, Krakowie czy też wielu innych polskich miastach. Dodatkowo sprzyja to negocjowaniu cen za wynajem;
- swobodne przechowywanie i zabezpieczanie towarów – magazyny na wynajem są projektowane w taki sposób, aby klienci nie mieli trudności ze składowaniem i zabezpieczeniem towaru. Można w nich znaleźć monitoring, regały czy też wózki widłowe;
- dostęp od zaraz – powierzchnie magazynowe można wynająć w dowolnie wybranym momencie i nie trzeba czekać wielu długich miesięcy na wybudowanie własnego magazynu. To również gwarancja elastyczności, gdyż przedsiębiorcy wynajmują magazyn jedynie wtedy, gdy tego potrzebują.
Przeanalizowanie powyższych zalet sprawia, że zainteresowanie powierzchniami magazynowymi na wynajem gwałtownie wzrasta. Warto jednak poznać wszystkie za i przeciw, tak aby mieć pewność, że podejmuje się w tym zakresie właściwą decyzję.
Czy wynajem powierzchni magazynowych niesie za sobą jakieś wady?
Pozostało zastanowić się nad jeszcze jedną istotną kwestią, a mianowicie czy wynajem powierzchni magazynowych niesie za sobą jakieś wady? Oczywiście istnieją pewne minusy takiego rozwiązania, ponieważ właściciel magazynu może w najmniej spodziewanym momencie zadecydować o zerwaniu umowy najmu i przedsiębiorcy znajdą się wtedy w trudnej sytuacji. Kluczowe jest podpisanie odpowiednio skonstruowanej umowy, tak aby jak najbardziej zabezpieczyć swoje interesy. Dodatkowo wynajem powierzchni magazynowych sprawia, że ogranicza się potrzebę inwestowania w rozwój infrastruktury.