W ostatnich miesiącach wprowadzono wiele zmian związanych z podatkami i prowadzeniem działalności, przez co zarówno przedsiębiorcy, jak i doświadczeni księgowi często mają wątpliwości, czy na pewno wszystko jest prawidłowo księgowane. Chociaż nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja miała się unormować, to warto upewnić się, czy planowane wydatki na pewno nie stanowią kosztów uzyskania przychodów oraz na co należy uważać przy podatku dochodowym.

  1. Wszystko o kosztach uzyskania przychodu
  2. Kiedy należy wypełnić PIT 36?
  3. Dla kogo będzie odpowiedni PIT 36L?

Najważniejsze informacje na temat tego, jak sobie radzić z kosztami uzyskania przychodów, a jaką deklarację wybrać w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej oraz produkcji rolnej opodatkowanej podatkiem liniowym znajdziesz poniżej. Warto się z nimi zapoznać i sprawdzić, czy nie da się skorzystać z przychodu pomniejszonego lub jakie źródła przychodów należy opodatkować według nowych stawek.

Wszystko o kosztach uzyskania przychodu

Koszty uzyskania przychodów będą inne w przypadku pracownika miejscowego, inne w przypadku pracownika zamiejscowego, a jeszcze inny koszt uzyskania przychodu należy wskazać w przypadku artystów. Na szczęście nie musisz się zastanawiać, czy wraz z przeniesieniem praw autorskich nie narazisz się na dodatkowe opłaty, bo wszystkie aktualne informacje na temat kosztów uzyskania przychodu zebrano w nowym zestawieniu. Znajdziesz je na stronie wyjaśniającej koszty uzyskania przychodu. Warto zwrócić szczególną uwagę na porównanie kosztów autorskich, które bez względu na podstawę zatrudnienia, nie obejmują przedsiębiorców.

 koszty uzyskania przychodu

Kiedy należy wypełnić PIT 36?

Jedną z najpopularniejszych deklaracji PIT od lat pozostaje PIT 36, który pozwala rozliczyć jedyne źródło przychodu. Oznacza to, że mogą ją wybrać do rozliczenia uzyskanego przychodu nie tylko pracownicy etatowi i zleceniobiorcy, ale również emeryci oraz renciści. Chociaż w ostatnich latach wprowadzono kilka udogodnień (przykładem może być wstępnie wypełniony PIT), to wciąż wiele osób nie wie, jak rozliczyć się z przychodów uzyskanych w poprzednim roku. Nie trzeba jednak korzystać z usług księgowej, aby uniknąć błędów i prawidłowo określić koszt uzyskania przychodów. Informacje, dzięki którym będziesz mógł łatwo zrobić to we własnym zakresie oraz niezbędne narzędzie dostępne są w zakładce PIT 36. Wspomniany program do PIT dostępny jest w wersji działającej w przeglądarce oraz takiej, która wymaga instalacji na dysku twardym. Jeżeli więc korzystasz ze swojego sprzętu, warto zainstalować program na dysku, aby w dowolnym momencie można było z niego skorzystać.

Dla kogo będzie odpowiedni PIT 36L?

Zdarzają się sytuacje, gdy pomimo swojej uniwersalności, PIT 36 nie jest odpowiednim wyborem. Przykładem może być konieczność rozliczenia przychodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie. Wówczas należy wybrać PIT 36L. Formularz ten może wydawać się nieco skomplikowany, ale wspomniane narzędzie do rozliczania ma wbudowany specjalny kreator, który przeprowadzi cię przez cały proces. PIT z oznaczeniem L należy wybrać również przy rozliczaniu dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, które są opodatkowane podatkiem liniowym.

Na stronie programu znajdziesz wiele przydatnych informacji, z których dowiesz się, jak rozliczać przychody z tytułu prowadzenia zawodów sportowych, jakie wydatki poniesione przy prowadzeniu firmy można odliczyć oraz jaki pit wybrać przy osobiście wykonywanej działalności artystycznej. Dostępne są również artykuły opisujące przeniesienie prawa stosowania wynalazku oraz wyjaśniające proces prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych.

Poprzedni artykułCzy biuro i lokal komercyjny to jest to samo?
Następny artykułJakie powinny być idealne meble do warsztatu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj