Rynek lokal użytkowy rozwija się bardzo dynamicznie. Z pewnością jeszcze do tej pory wiele osób synonimicznie określa je mianem biur, ale przecież w wydzielonej części budynku lub też w całym budynku może się mieścić pomieszczenie biurowe, gabinet lekarski, sklep, zakład produkcyjny czy magazyn lub restauracja oraz wiele innych. Z zasady więc lokale użytkowe nie są mieszkalnymi, technicznymi lub gospodarczymi. Muszą też spełnić szereg surowych wymogów, które oczywiście zależą od specyfiki czy rodzaju prowadzonej działalności.

Jakie standardy musi spełnić lokal użytkowy?

Lokale biurowe mogą składać się z pomieszczeń oraz na przykład piwnicy, komórki czy garażu. Nie muszą one przy tym przylegać do samego budynku. Poszukując więc biura Wilanów, należy na starcie określić swoje potrzeby i dostosować je do konkretnej działalności gospodarczej. W wielu wypadkach będzie też kluczowe to, gdzie jest lokal położony. Klientów mogą przyciągać restauracje w centrum miasta czy też przy często uczęszczanych trasach, ale w przypadku gabinetów lekarskich czy też samych biur liczy się bardziej prestiżowy adres, a także ułatwienia komunikacyjne. W każdym wariancie nieruchomości komercyjne muszą spełniać szereg technicznych wymogów określonych w szczególności w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie niezależnie od zakresu prowadzenia działalności gospodarczej.

Lokale biurowe dopasowane do potrzeb

Rynek nieruchomości komercyjnych sprawia, że bez problemu można znaleźć biuro do wynajęcia w Warszawie doskonale dopasowane do potrzeb klienta. Z pewnością mniej rygorystyczne wymagania będą dotyczyć lokali biurowych, a szkoły, przedszkola czy gabinety lekarskie oczywiście muszą spełnić szereg dodatkowych norm. Poza tym przestrzenie użytkowe – na przykład w obrębie administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości czy usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym oraz wielu innych. Wymogi dotyczą wysokości pomieszczeń, poziomu podłogi, wielkości drzwi.

Jakie branże korzystają z lokali użytkowych?

Rynek nieruchomości komercyjnych jest bardzo zróżnicowany. W ofertach pojawiają się lokale z rynku wtórnego i te od deweloperów, w wiele z nich już na etapie projektowania można dostosować do wymagań danej pracy. Zakup nieruchomości komercyjnej często jest też związany z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Poza tym lokal należy wyposażyć zgodnie z potrzebami oraz warunkami. Są konieczne meble, sieć komputerowa, a przydają się takie dodatki jak klimatyzacja, zapachy do wnętrz oraz strefa odpoczynku czy socjalna.

Poprzedni artykuł4 pomysły na fitnessowy prezent dla Twoich najaktywniejszych znajomych
Następny artykułPrzydatne informacje dla przedsiębiorców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj