Czyszczenie filtra sprężarki i jego regularna wymiana to bardzo ważna czynność, ze względu na jakość dzisiejszego powietrza, które zostawia wiele do życzenia. Filtry do sprężarek mają za zadanie oczyścić powietrze, aby było pozbawione szkodliwych substancji. Dbanie o te elementy jest niezwykle istotne, ponieważ są one narażone na poważne zanieczyszczenia.

Filtry do sprężarek – zastosowanie

Filtry są częścią sprężarki, które pozwalają na eliminację zanieczyszczeń w sprężonym powietrzu. Narzędzia zawdzięczają to swojej specjalnej budowie oraz konstrukcji. Ich plusem jest to, że są w stanie oczyścić każdy rodzaj powietrza, bez względu na to, jaka jest jego jakość. 

Filtrowanie sprężonego powietrza nie tylko pomaga w zachowaniu sterylności, ale również przedłuża żywotność całej instalacji. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie filtra sprężarki. Brak odpowiedniej pielęgnacji tych elementów może doprowadzić do spadku ciśnienia w sprężarce przez zapchanie filtra większymi cząsteczkami zanieczyszczeń.

Wiedza na temat czyszczenia filtrów oraz ich wymiany powinna zaciekawić każdego posiadacza sprężarek, zwłaszcza jeżeli urządzenia mają niewielką moc. Niskociśnieniowe systemy niektórych sprężarek o mniejszej energii łatwiej doprowadzają do zapchania filtrów maszyny.

Rodzaje filtrów do sprężarek

Elementy można podzielić na kilka kategorii, w zależności od tego, do jakiej wielkości cząsteczek oraz rodzaju zanieczyszczeń są przystosowane.

Podział filtrów – typ usuwanej substancji

Każdy filtr powietrza w sprężarkach radzi sobie z innym rodzajem zanieczyszczeń. Można wyróżnić filtry:

  • sterylne – są one używane, żeby pozbyć się mikroorganizmów.
  • koalescencyjne – pozwalają na usunięcie resztek olejów, rozpylonego aerozolu oraz cieczy, które jest obecne w sprężonym powietrzu.
  • pyłowe – takie filtry radzą sobie z cząsteczkami stałymi, które nagromadziły się w sprężonym powietrzu. Mogą powodować spadek ciśnienia, ponieważ zanieczyszczenia są gromadzone na powierzchni akcesorium, co powoduje jego zatykanie.
  • węglowe – dzięki węglowi aktywowanemu nagromadzone pyły nie wydostają się na zewnątrz. Jest on najczęściej spotykany w sprężarkach, w salonach kosmetycznych.

Podział filtrów – rodzaj cząsteczek zanieczyszczeń

Filtry powietrza powinny być dobrane do cząsteczek brudu znajdującego się w sprężanym powietrzu. Wszystkie dobrze radzą sobie z małymi zanieczyszczeniami, inaczej to wygląda w sytuacji, kiedy cząsteczki są większe. W tej kategorii można wyróżnić filtry:

  • dokładne – są w stanie oczyścić każde zanieczyszczenie, bez względu na wielkość cząsteczki. Najczęściej można je spotkać w miejscach przemysłowych, gdzie zachowany musi zostać wysoki poziom sterylności pomieszczenia.
  • zgrubne – nie są przystosowane do większych cząsteczek, dlatego mogą mieć problem w filtrowaniu bardziej zanieczyszczonego powietrza.

Czyszczenie filtra sprężarki

Filtry do sprężarek, wymagają systematycznego oczyszczania. Jak czyścić filtr sprężarki? Producenci zalecają czyszczenie mechaniczne – należy wyjąć element ze sprężarki i potrząsać nim bądź uderzać w inny przedmiot. W ten sposób skutecznie można pozbyć się większości zalegających zanieczyszczeń. Odradzana jest pielęgnacja za pomocą wody czy środków chemicznych, ponieważ może on zostać uszkodzony. Wszystko zależy od jego rodzaju i modelu. Czyszczenie filtra sprężarki zapobiega spadkowi ciśnienia w maszynie oraz zwiększa jego żywotność.

Nadmierne zabrudzenia filtrów maszyny mogą zniszczyć urządzenie przez spadek ciśnienia. Na szkody narażone są również instalacje, do których dociera sprężone powietrze. Przy niskim ciśnieniu sprężarki, wyłącznik ciśnieniowy zamyka obwód elektryczny. Powoduje to, że praca całego systemu zostaje zaburzona, a taki obwód można ponownie włączyć tylko ręcznie. Takie sytuacje doprowadzają do nadwyrężenia maszyn, przez co mogą mieć one tendencję do częstego psucia się.

Dbanie o sprężarkę a wymiana filtrów 

Jak widać są to jedne z ważniejszych elementów maszyny. Zatem jak dbać o filtr sprężarki? Najważniejszą kwestią jest regularne sprawdzanie stanu części – najlepiej nie rzadziej niż raz w roku. Jeżeli narzędzie jest w bardzo złej formie, należy go wymienić. Serwis sprężarek powinien pomóc w określeniu sprawności zamontowanego filtra. Można wymienić go samemu lub skorzystać z pomocy specjalisty.

Co jaki czas najlepiej wymieniać filtr do sprężarki?

Wymiana tego elementu zależy od jego rodzaju. Według producentów i przyjętej normy taki filtr najlepiej wymieniać po maksymalnie trzech tysiącach przepracowanych godzin przez maszynę. Optymalna liczba przepracowanych godzin to dwa tysiące. Oznacza to, że powinien on być zmieniany nie mniej niż raz w roku. Należy o tym pamiętać, ponieważ zniszczony filtr wpływa na pracę całego systemu instalacji.

Jak postępować z filtrami olejów?

Tutaj sytuacja ma się trochę inaczej, ponieważ oleje przez swoją gęstość mają predyspozycje do większego zapychania filtrów. Sprężarka jest bardziej podatna na uszkodzenia, w przypadku dostania się oleistego brudu do maszyny. Z tego powodu należy go wymieniać przy każdej zmianie oleju. Wszystko zależy również od rodzaju uzupełnianego oleju oraz częstotliwości używania sprężarki.

Jak przedłużyć żywotność sprężarki za pomocą filtrów?

Najlepszym sposobem jest wybór filtrów puszkowych lub z wymiennym wkładem. Filtr puszkowy zawiera wkład, który jest odporny na rozpuszczenie. Jego jedyną wadą jest to, że może przepuszczać ciecz, dlatego warto mieć to na uwadze przy jego wyborze. Filtr z wymiennym wkładem pozwala na częstą wymianę, dzięki czemu posiadacz sprężarki może dłużej cieszyć się sprawną maszyną.

Poprzedni artykułJak prowadzić ewidencję pracy online?
Następny artykułCzy wideo zastąpi słowo w online marketingu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj