Paszport dla psa

Paszport dla psa pozwala na identyfikację zwierzęcia i potwierdzenie, że stan zdrowotny nie zagraża otoczeniu. Paszport można wyrobić dla psa, kota, fretki i innych domowych zwierząt. Dokumenty dla psa zawierają, min. dane właściciela, stan zdrowotny, historię chorób oraz listę szczepień. Pies powinien być łatwy do zidentyfikowania, dlatego najczęściej stosuje się mikrochip-transponder przy wydawaniu paszportu, alternatywą jest tatuaż, znakujący psa.

Jak wyrobić paszport dla psa?

Aby wyrobić paszport dla psa, należy udać się do upoważnionego weterynarza, gdzie sprawdzony będzie stan zdrowotny pupila. Dokument poświadczający stan zdrowia, może być wydany tylko przez zarejestrowanego lekarza weterynarii. Weterynarz wypełnia historię szczepień, oraz powinien oznakować psa w formie tatuażu lub transpondera, tak aby umożliwić identyfikację psiaka. Jeżeli pies wcześniej był znakowany, to nie ma konieczności wykonywania tego ponownie. Chip za pomocą specjalnej strzykawki umieszcza się w karku zwierzęcia.

Ważne aby nr identyfikacyjnym został nadany jeszcze przed szczepieniem przeciwko wściekliźnie, w przeciwnym razie, szczepienie uznaje się za nieważne.

Jeżeli szczepienie na wściekliznę, jest odnawiane, jego ważność startuje w trybie natychmiastowym. W przypadku braku ciągłości miedzy szczepieniami, trzeba czekać 21 dni na wydanie potwierdzenia o szczepieniu, ponieważ pies traktowany jest jakby był pierwszy raz szczepiony.

Jak sprawdzić czy lekarz weterynarii jest uprawniony?

Na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej znajduje się rejestr lekarzy upoważnionych do wydania koniecznej dokumentacji: vetpol.org.pl

Ile kosztuje paszport dla psa? Cena za wydanie paszportu dla pupila

Sam dokument tożsamości to równowartość 100 zł w kwocie zawarta jest opłata manipulacyjna w wysokości 30 zł i wynagrodzenie dla lekarza weterynarii – 70 zł. Jeżeli podczas kontroli lekarskiej okaże się, że jedno ze szczepień jest nieaktualne wówczas, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Dla przykładu koszt szczepienia na wściekliznę, waha się między 30 a 40 zł. W cenę 100 zł nie jest również wliczone znakowanie psa.

Psi paszport jest bezterminowy, co oznacza, że w przeciwieństwie do ludzkiego nie traci ważności.

Łączny koszt wyrobienia paszportu dla psa, to kwota rzędu 230-250 zł.

Gdzie wyrobić paszport dla psa?

Klasyczny paszport dla pupila, w całości można wyrobić u zarejestrowanego lekarza weterynarii.

Jeżeli pies będzie podróżował poza granice Unii Europejskiej konieczne jest legalizowanie paszportu. Można tego dokonać w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii składając odpowiedni wniosek i komplet dokumentów

Paszport dla psa – ile się czeka na wydanie dokumentu?

Jeżeli trzeba uaktualnić jakieś szczepienie, wówczas wydanie dokumentu może się przedłużyć o 21 dni, czyli czas, kiedy weterynarz może stwierdzić, czy szczepienie działa, dotyczy to głównie młodych psiaków, ale także braku ciągłości między szczepieniami u starszych osobników. Sytuacja adaptacji szczepionki dotyczy głównie wirusa wścieklizny. Jeżeli pies ma aktualne szczepienia transponder/tatuaż i niezbędną dokumentację do wyrobienia paszportu, możemy uzyskać nawet tego samego dnia.

Proces wydania paszportu nie jest w gruncie rzeczy skomplikowany, jeżeli pies ma już chip oraz wymagane szczepienia, to wystarczy wypełnić dokumentację, co trwa tylko kilka minut.

Paszport dla psa a zdjęcie – czy jest wymagane?

Zdjęcie psa w paszporcie nie jest wymagane, można dla celów estetycznych samemu dokleić.

Paszport dla psa – co jest potrzebne do jego wyrobienia?

Do wyrobienia paszportu potrzebna będzie, karta szczepień, czyli książeczka zdrowia psa poświadczająca, że szczepienia są aktualne.

Poza krajami Unii Europejskiej, paszport dla psa akceptowany jest w: Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinie, Monako, Watykanie, Andorze i Islandii. Należy wziąć także pod uwagę, że różne kraje mogą mieć odmienny sposób przewożenia zwierząt, szczegółowe informacje dostępne są na stronie Głównego inspektoratu Weterynarii.

Warunki przewozu zwierząt w UE oraz Polsce dostępne są na stronie: vetpol.org.pl/paszporty/informacje-dla-lekarzy

Paszport dla psa- co warto wiedzieć?
Czy podróżując po Unii Europejskiej trzeba mieć paszport dla psa?

Tak, poza paszportem, pies powinien mieć transponder umożliwiający identyfikację oraz dokumentację o szczepieniach.

Kto wystawia dokumentację do paszportu dla psa?

Lekarz weterynarii z uprawnieniami, wystawia poświadczenie o aktualnych szczepieniach.

Kiedy trzeba mieć przy sobie książeczkę zdrowotną psa?

Zawsze wtedy, kiedy poruszamy się z psem w obrębie miasta, kraju i za granicą.

W jakim wieku można wyrobić paszport dla psa?

Większość krajów w tym UE zabrania przewożenia przez granicę psów poniżej 3 miesiąca życia.

Ile wcześniej załatwić paszport dla pieska?

Najlepiej przygotować psa do podróży przynajmniej miesiąc wcześniej. Dokumentację w przypadku aktualnych szczepień, można uzyskać tego samego dnia. W przypadku konieczności uzupełnianie brakującego szczepienia, szczepienie może zacząć działać dopiero po 21 dniach, co wydłuży proces wyrabiania dokumentacji.

Jak sprawdzić paszport dla psa?

Najlepiej bezpośrednio na stronie Inspektoratu Weterynarii: wetsystems.org.pl/WetSystemsInfo

Co jak Powiatowy Lekarz Weterynarii odmówi zalegalizowania paszportu dla psa?

Pozostaje odwołać się do Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w ciągu 14 dni.

Poprzedni artykułNagroda Pulitzera – komu i za co nagroda?
Następny artykułMały podatnik PIT, CIT, VAT w 2021

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj