Chcesz przenieść swoją firmę do Niemiec O tym musisz pamiętać!

Założenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorczych Polaków. Powodami, które przekonują rodzimych przedsiębiorców do podjęcia pracy na własny rachunek u naszych zachodnich sąsiadów, jest przede wszystkim wyższa niż w Polsce kwota wolna od podatku i brak obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego. Co więcej, w Niemczech również ubezpieczenie rentowe okazuje się obligatoryjne tylko dla określonych branż. Rozważając założenie firmy za naszą zachodnią granicą, trzeba mieć jednak na uwadze, że procedura ta wygląda nieco inaczej niż w Polsce. Z tego powodu wsparcie merytoryczne ze strony polsko-niemieckiego biura rachunkowego może okazać się niekiedy niezbędne do szybkiego i pomyślnego dopełnienia wszystkich formalności. Sprawdź, o czym warto jeszcze pamiętać, planując przeniesienie firmy do Niemiec.

Forma działalności w Niemczech – czym jest Gewerbe?

Polacy, którzy decydują się na emigrację za naszą zachodnią granicę, najczęściej zakładają tam jednoosobową działalność gospodarczą, czyli niem. Gewerbe. W Niemczech jest to domyślna forma prawna, do której założenia nie trzeba posiadać żadnego minimalnego kapitału. Rejestracja działalności gospodarczej na terenie Niemiec wymaga jednak spełnienia określonych procedur, bez których nie otrzyma ona statusu firmy.

Prawo do rejestracji działalności gospodarczej na terenie Niemiec przysługuje każdej pełnoletniej osobie, która ma ugruntowany pomysł na biznes. W celu założenia Gewerbe w Niemczech należy wypełnić stosowny wniosek i udać się do odpowiedniego urzędu ds. gospodarki (niem. Gewerbeamt). Przedsiębiorcy powinni przedłożyć również wymagane dokumenty, takie jak kserokopia dowodu tożsamości oraz pełnomocnictwo upoważniające do założenia działalności gospodarczej. W przypadku niektórych rodzajów działalności, które wymagają okazania specjalnych zezwoleń, przedsiębiorcy muszą przedstawić również dodatkowe dokumenty poświadczające ich prawo do wykonywania zawodu.

Gewerbe w Niemczech a kwestia podatkowa

Ważną kwestią w kontekście prowadzenia własnej firmy w Niemczech jest sposób opodatkowania. To, gdzie i jak będzie opodatkowany dany przedsiębiorca, zależy bowiem od tzw. rezydencji podatkowej. Aby móc rozliczyć podatek w Niemczech, trzeba mieszkać w tym kraju przez co najmniej 183 dni w ciągu roku. Niemcy powinny ponadto stanowić w świetle prawa tzw. centrum interesów osobistych czy też gospodarczych danej osoby (np. faktyczne miejsce wykonywanie działalności, posiadany majątek ruchomy i nieruchomy, prowadzone konta bankowe itp.).

Warto wiedzieć ponadto, że w Niemczech obowiązuje aż sześć klas podatkowych. Poszczególnych płatników przypisuje się do określonej klasy na podstawie wysokości osiąganych przez nich dochodów oraz sytuacji życiowej. Niemieckie klasy podatkowe regulują także dostępność ulg i zwolnień oraz wysokość kwoty wolnej od podatku.

Rejestracja Gewerbe bez meldunku

W Niemczech istnieje możliwość założenia Gewerbe nawet bez meldunku na terenie tego kraju. Przedsiębiorcy muszą jednak posiadać adres, będący oficjalnym miejscem prowadzenia działalności i doręczeń firmowej korespondencji. Wielu przedsiębiorców z Polski decyduje się w tym celu na skorzystanie z usługi użyczenia meldunku, w czym może pomóc polsko-niemieckie biuro rachunkowe.

Polsko–niemieckie biuro rachunkowe – w czym może Ci pomóc?

Zakładanie własnej działalności gospodarczej na terenie Niemiec wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu wymogów formalnych, które wymagają dobrej znajomości niemieckiego prawa. Z praktycznego punktu widzenia niezbędne okazuje się także sprawne posługiwanie się językiem niemieckim. Przedsiębiorcy, którzy potrzebują kompleksowej obsługi firmy w Niemczech, mogą skorzystać z usług profesjonalnego polsko–niemieckiego biura rachunkowego. Specjaliści zajmą się bowiem nie tylko formalnościami związanymi z rejestracją firmy, ale również księgowością na zasadach niemieckiego prawodawstwa, potrzebnymi tłumaczeniami na język niemiecki oraz kwestią ubezpieczeń w Niemczech.

Poprzedni artykułKorzyści wynikające z wynajęcia adwokata przy rozwodzie
Następny artykułKredyt online — charakterystyka kredytu przez internet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj