Piece laboratoryjne są wykorzystywane na uczelniach, w laboratoriach przemysłowych oraz w laboratoriach badawczych. Warto wiedzieć czym od siebie się różnią oraz do czego są wykorzystywane.

Podział pieców laboratoryjnych

Każdy piec laboratoryjny może być nieco inny. Wynika to przede wszystkim z tego, że bardzo często piec laboratoryjny jest skonstruowany, pod specjalistyczne zlecenie. W takim zleceniu mogą być oczywiście wyszczególnione specyficzne wymagania, jakie taki piec powinien spełniać. Może to dotyczyć stosowanej technologii, gabarytów oraz osiąganych temperatur. Najczęściej również różnice są w wyposażeniu sterowniczym, kontrolnym i tym podobne. Najczęściej spotykana klasyfikacja dotyczy podziału pieców na komorowe oraz rurowe, oraz na wykorzystywany zakres temperatur.

Podział pieców laboratoryjnych ze względu na wykorzystywaną technologię

Jak wspomniano, pod kątem technologicznym dzielimy piece laboratoryjne na piece komorowe oraz na piece rurowe. Piece laboratoryjne komorowe są to piece, które znacząco dominują, jeżeli chodzi o ogół sprzedawanych pieców laboratoryjnych. Mają stosunkowo prostą konstrukcję oraz małe gabaryty. Zapewniają również uzyskanie równomiernej temperatury w dostępnej przestrzeni komory pieca. Piece rurowe są natomiast stosowane wszędzie tam, gdzie konieczna jest praca z gazami palnymi. Te piece mają taką swoją najlepszą właściwość, że umożliwiają stosunkowo szybkie wychłodzenie pieca, w porównaniu do pieca komorowego.

Do czego wykorzystywane są piece komorowe?

Piece komorowe są szeroko stosowane. Możemy wykorzystywać je jednakowo do prac z materiałami ceramicznymi, jak i na przykład z metalami szlachetnymi. Piece komorowe mogą być zbudowane jako piece typowo wysokotemperaturowe, co umożliwia na przykład topienie metali, obróbkę ceramiczną czy badania wytrzymałościowe materiałów budowlanych. Mogą być również to piece, które pracują w zakresie niższych temperatur, czyli na przykład piece do odpuszczania. Szczególnym przypadkiem pieca laboratoryjnego komorowego jest piec próżniowy, w którym bada się wpływ samej temperatury na materiał, w całkowicie obojętnej atmosferze.

Wykorzystywanie pieców rurowych

Piec laboratoryjny rurowy może mieć podobne zastosowania jak piec laboratoryjny komorowy, jednak wykorzystywany jest szczególnie często w przemyśle, szczególnie tam, gdzie trzeba wykonać dużo powtarzalnych prób, na przykład podczas modyfikacji procesu technologicznego. To, że piec laboratoryjny rurowy może w miarę szybko się wystudzić oraz rozgrzać, daje nam właśnie takie możliwości.

Jaki jest zakres temperatury pracy pieca laboratoryjnego?

Jeżeli chodzi o zakres temperatur, w jakich może pracować, piec laboratoryjny, to jest on naprawdę imponujący. Piec laboratoryjny może pracować w zasadzie od temperatury kilkudziesięciu stopni do temperatury nawet trzech tysięcy stopni. Biorąc pod uwagę, że badania w temperaturze kilkudziesięciu stopni najczęściej nie znajdują sensownego uzasadnienia, stosuje się najczęściej klasyfikację taką, że piec laboratoryjny może pracować w zakresie temperatur od 100 do 3000 stopni Celsjusza w zależności od typu i konstrukcji. 

Poprzedni artykułJak najtaniej wysłać paczkę do Niemiec?
Następny artykułSklep – franczyzowy czy własny? Który model biznesowy wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj