Chcąc otworzyć swój własny sklep, przyszły przedsiębiorca stanie przed trudnym pytaniem: „Lepiej założyć swój własny sklep czy zdecydować się na franczyzę?”. Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to zależy. Sprawdź, jakie są wady i zalety obu rozwiązań oraz na co postawić w Twoim przypadku.

Zalety i wady sklepy franczyzowego

Do największych zalet, jakie mają sklepy franczyzowe, należy przede wszystkim możliwość dostępu do gotowego modelu biznesowego. To zmniejsza ryzyko poniesienia porażki oraz strat finansowych z tym związanych. Ponadto franczyzodawca daje wiedzę i doświadczenie, z których sklep może korzystać. To w konsekwencji pozwala nowej firmie na szybsze i bardziej efektywne działanie, a w konsekwencji ciągłe zwiększanie zysków. Nieocenione jest także wsparcie, które można uzyskać. Franczyzodawca zapewnia franczyzobiorcy marketing, liczne szkolenia i podpowiedzi dotyczące innych aspektów działalności. A wady? Niestety w dłuższej perspektywie sklep franczyzowy może być droższy niż sklep własny ze względu na konieczność płacenia opłat. Ponadto trzeba się także liczyć z dużą konkurencją, ponieważ dobry model biznesowy przyciąga wielu chętnych.

Zalety i wady sklepu własnego

Przejdźmy zatem do sklepu własnego. Jak wyglądają zalety w jego przypadku? Otóż przede wszystkim jest to pełna kontrola i swoboda decyzji dotyczących biznesu. Z nikim nie musisz konsultować zmian sposobu prowadzenia działalności czy wprowadzenia nowych produktów, a w konsekwencji masz możliwość dostosowania oferty do lokalnego rynku i potrzeb klientów. Co więcej, całość wypracowanego zysku idzie do Twojej kieszeni. Nie musisz dzielić się zyskiem z franczyzodawcą. Jak natomiast wyglądają wady własnego sklepu? Przede wszystkim jest to brak wsparcia i doświadczenia franczyzodawcy, a także większe ryzyko i odpowiedzialność za ewentualną porażkę biznesu. Decydując się na taką formę działalności, musisz się także liczyć z dużą ilością wyzwań w procesie rozwoju i promocji marki (w tym także przyciągania klientów).

Co lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku?

Jak już pewnie widzisz, wybór pomiędzy sklepem franczyzowym a własnym zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań przedsiębiorcy. Zanim więc podejmiesz decyzję, zastanów się nad kilkoma czynnikami dotyczącymi własnej osoby. Przede wszystkim weź pod uwagę to, czy masz odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Jeśli jesteś nowy(-a) w branży i potrzebujesz wsparcia, franczyza może być dobrym wyborem. A może masz już doświadczenie w branży i wiesz, jak prowadzić biznes? Wtedy postaw na własny sklep. Ważne jest także to, w jaki sposób chcesz prowadzić swój biznes. Franczyza zapewnia gotowe modele biznesowe i narzędzia, ale wymaga również przestrzegania ściśle określonych wytycznych franczyzodawcy. Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad swoim biznesem i decyzjami, własny sklep jest lepszym wyborem. W przypadku chęci stabilności i bezpieczeństwa powinieneś(-aś) wybrać franczyzę.

Poprzedni artykułPiec laboratoryjny – jaką funkcję spełnia w laboratorium?
Następny artykułFrezowanie CNC – czym jest oraz dlaczego stało się tak popularne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj