PIT-28, co powinien o nim wiedzieć przedsiębiorca będący na ryczałcie?

PIT-28 to zeznanie roczne, które ma obowiązek złożyć osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w formie ryczałtu ewidencjowanego.

Do kiedy złożyć PIT-28?

Termin na złożenie rocznego zeznania podatkowego w przypadku PIT-28 jest najkrótszym z możliwych terminów. Otóż przedsiębiorcy mają czas na złożenie PIT-28 od 15 lutego do 28 lutego. Oczywiście zeznanie składa się w następnym roku po roku podatkowym, którego zeznanie dotyczy.

W 2021 roku 28 luty przypada w niedzielę, zatem odpowiadając na pytanie: do kiedy ostatecznie należy złożyć PIT-28.  podatnicy mają wydłużony czas złożenia zeznania o jeden dzień, czyli ostateczny termin to 1 marca 2021 r.

Zapłata ryczałtu a PIT-28

Warto pamiętać o tym, że przed złożeniem rocznego zeznania podatkowego PIT-28, podatnik ma obowiązek zapłacenia ryczałtu za poprzedni rok podatkowy. 

W przypadku, gdy:

  • Opłaca ryczałt miesięcznie – zapłata dotyczy miesiąca grudzień;
  • Opłaca ryczałt kwartalnie – zapłata dotyczy IV kwartału.

Wersja druku PIT-28

Druk rocznego zeznania podatkowego w przypadku PIT-28 składanego w roku 2021 jest w wersji 21. Formularz został dostosowany do zmian, które zostały wprowadzone 27 października 2020 roku. Druk został poszerzony o dodatkowy PIT-28S. Dla wyjaśnienia:

  • PIT-28 składa podatnik, który jest osobą fizyczną,
  • PIT28S składa podatnik, który jest przedsiębiorstwem w spadku.

Jakie przysługują odliczenia od przychodu w przypadku PIT-28?

Osoba fizyczna będąca tak zwanym ryczałtowcem ma prawo zmniejszyć podstawę opodatkowania. Wiadomo, że podstawą opodatkowania są osiągnięte przez podatnika przychody. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, może on być opodatkowany stawką 17%, 15%, 12,5%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% oraz 2%.

Odliczenie straty podatkowej PIT-28

Pierwszym odliczeniem, z którego może skorzystać podatnik składając zeznanie PIT-28 jest strata podatkowa z lat ubiegłych. Należy pamiętać, że z tego odliczenia mogą skorzystać tylko osoby fizyczne, które w latach poprzednich prowadząc działalność gospodarczą ponieśli stratę. Dodatkowo korzystali oni z opodatkowania na zasadach ogólnych, czyli byli opodatkowania podatkiem liniowych lub według skali podatkowej. Z przepisów prawa wnioskujemy, że stratę obniżającą dochód podatnika można odliczać w ciągu następujących po sobie 5 latach podatkowych. Należy jednak pamiętać, że podatnik nie może odliczyć w roku podatkowym więcej niż połowy wartości straty.

Odliczenie składek ZUS PIT-28

Następnym odliczeniem od przychodu mogą być składki ZUS, które podatnik zapłacił w roku podatkowym, za który składana jest deklaracja PIT-28.

Odliczenie darowizny PIT-28

Kolejnym odliczeniem mogą być darowizny. Warto jednak pamiętać, że kwota odliczenia darowizn, które dotyczą działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, to znaczy krwiodawstwo oraz na cele kultu religijnego nie może przekraczać 6% osiągniętego przez podatnika przychodu. Natomiast darowizny dotyczące działalności charytatywno-opiekuńczej podlegają odliczeniu do wartości przychodu. Ryczałtowiec może także odliczyć darowiznę na cele kształcenia zawodowego oraz darowiznę covidową.

Odliczenie ulgi rehabilitacyjnej PIT-28

Podatnik ponoszący wydatki na cele rehabilitacyjne, będący osobą niepełnosprawną lub mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, może od przychodu odliczyć ulgę rehabilitacyjną.

Odliczenie ulgi termomodernizacyjnej PIT-28

Następną ulgą jest ulga termomodernizacyjna. Z tego typu odliczenia mogą skorzystać podatnicy, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego. Ulga ta umożliwia odliczenie od przychodu wydatków poniesionych na materiały budowlane, usługi oraz urządzenia, które dotyczą termomodernizacji budynku. Podatnik może odliczyć ulgę do wartości 53 000 zł.

Odliczenie ulg podatkowych na ryczałcie

Ryczałtowiec ma również możliwość odliczenia od osiągniętego przychodu ulgi na złe długi, ulgi internetowej oraz ulgi odsetkowej.

PIT-28, co powinien o nim wiedzieć przedsiębiorca będący na ryczałcie?

Jakie przysługują odliczenia od ryczałtu w przypadku PIT-28?

Poza odliczeniami od przychodu, podatnik wypełniając PIT-28 może również odliczyć składki, ulgi od ryczałtu. 

Po pierwsze podatnik pomniejsza ryczałt o opłacone przez podatnika składki zdrowotne w wysokości nieprzekraczającego 7,75% podstawy. Warto pamiętać, że podatnik może je odliczyć, jeżeli nie ujął ich przy obliczaniu podatku dochodowego. 

Poza składkami zdrowotnymi podatnik może obniżyć ryczałt o ulgę abolicyjną oraz ulgę uczniowską.

Czy ryczałt pozwala na wspólne rozliczanie się?

Podatnik wybierając ryczałt ewidencjonowany (poza wyjątkiem) nie może rozliczać się wspólnie z małżonką/małżonkiem. Poza tym podatnik jako osoba samotnie wychowująca dziecko również nie może dokonać rozliczenia na PIT-28.

Wyjątkiem pozwalającym na wspólne rozliczanie jest osiąganie przychodu z najmu oraz dzierżawy prywatnej, a także z umów podobnych.

Poprzedni artykułNiedziele handlowe 2021 – W które niedziele będą otwarte sklepy?
Następny artykułUmowa o dzieło – obowiązek zgłoszenia do ZUS (RUD)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj