PIT-37 to deklaracja, przy użyciu której rozliczają się podatnicy, którzy deklarują wynagrodzenia i zarobki rozliczane za pośrednictwem płatników bądź uzyskali PIT-11 od innych podmiotów, które nie są płatnikami i wypłacali w 2021 r. wynagrodzenia tym podatnikom. W jaki sposób rozliczyć PIT-37? W jakim terminie należy to wykonać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się poniżej.
W jaki sposób można rozliczyć PIT-37?
Deklarację PIT-37 można rozliczyć w formie fizycznego dokumentu, który dostarcza się osobiście do urzędu (lub wysyła pocztą) lub przez Internet. W tym drugim przypadku skorzystać można z dedykowanych programów do rozliczeń podatkowych lub stworzonego przez Ministerstwo Finansów systemu Twój e-PIT. Jak wygląda to w praktyce?
Rozliczenie PIT-37 offline
Jak rozliczyć PIT-37 offline? Można to zrobić wypełniając samodzielnie deklarację podatkową na podstawie PIT-11. Druk zeznania podatkowego można otrzymać w Urzędzie Skarbowym lub pobrać go z Internetu. Ręczne rozliczenie deklaracji to sposób, który był wykorzystywany na szeroką skale jeszcze kilkanaście lat temu. Wtedy to, rozliczeniami PIT dla osób fizycznych zajmowały się osoby posiadające odpowiednią wiedzę i był to niezły sposób na dodatkowy zarobek.
Zdecydowanie łatwiej jest jednak rozliczyć deklarację podatkową korzystając z dedykowanego programu np. e-pity. Tego typu programy umożliwiają intuicyjne rozliczenie PIT-37 dzięki wbudowanemu kreatorowi deklaracji. Jest to rozwiązanie, które wymaga wyłącznie wpisania niezbędnych danych, a program samodzielnie wylicza należny podatek, oraz ewentualną nadpłatę, czy niedopłatę. Rozliczony PIT-37 należy jeszcze wydrukować i dostarczyć do właściwego Urzędu Skarbowego.
Rozliczenie PIT-37 przez Internet
Wykorzystanie programów do rozliczania PIT pozwala również złożyć zeznanie przez Internet. W takim przypadku również można skorzystać z kreatora umożliwiającego szybkie rozliczenie PIT-37. Różnica polega na tym, że podatnik nie musi dostarczać wypełnionego formularza do urzędu, ale wysyła go przez Internet. Aby to zrobić niezbędna będzie również znajomość kwoty przychodu z PIT-u za zeszły rok lub posiadanie podpisu elektronicznego. Na tych samych zasadach można rozliczyć PIT-37 korzystając z wersji przeglądarkowej oprogramowania.
Warto również pamiętać, że skuteczne złożenie PIT-37 przez Internet potwierdza otrzymanie przez podatnika Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Jest to równoznaczne z oznaczeniem deklaracji statusem „200” oznaczającym prawidłowe doręczenie do urzędu. Dokument UPO warto zapisać na dysku lub wydrukować, ponieważ stanowi on dowód złożenia deklaracji w terminie.
Deklaracja PIT-37 przez system Twój e-PIT
Inną możliwością złożenia deklaracji PIT-37 jest wykorzystanie systemu stworzonego przez Ministerstwo Finansów, czyli Twój e-PIT. Jest on dostępny pod adresem podatki.gov.pl. Na platformie znajduje się PIT-37, który w imieniu podatnika rozliczył Urząd Skarbowy. Podatnik powinien sprawdzić jego zawartość, a następnie go zatwierdzić lub edytować, jeżeli jest upoważniony do skorzystania z dodatkowych ulg lub chce zmienić sposób rozliczenie z indywidualnego na wspólny z małżonkiem. Nie wykonanie żadnej czynności sprawia, że PIT zostaje uznany za zaakceptowany przez podatnika.
Do kiedy należy rozliczyć PIT-37?
Prawo podatkowe w Polsce jednoznacznie określa terminy w których należy składać odpowiednie zeznania podatkowe. W przypadku PIT-37 termin ten zazwyczaj przypada na przełom kwietnia i maja każdego roku. W 2022 roku nieprzekraczalny termin to 2 maja. Kogo obowiązuje ta data? Wszystkie informacje na ten temat są dostępne na stronie pit.pl.
PIT-37 to zeznanie podatkowe, które dotyczy zdecydowanie największej grupy podatników. Jest to ważny obowiązek, ponieważ błędne lub nieterminowe rozliczenie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, wśród których znajdują się wysokie kary. Możliwość złożenia deklaracji przez Internet pozwala jednak uprościć cały proces oraz sprawia, że każdy indywidualnie jest w stanie poradzić sobie z rozliczeniem własnego zeznania.