Wdrożenie robotyzacji procesów

Robotyzacja procesów stanowi rozwiązanie, pozwalające na realizację dużej liczby zadań, i przyśpieszenie powtarzalnych operacji realizowanych przez firmę. Robot może bowiem zastąpić pracownika, wysyłającego maile, opisującego faktury, lub wprowadzającego niezbędne dane. Warto wiedzieć, w jaki sposób można wdrożyć tego typu rozwiązanie do swojej firmy.

Opis i charakterystyka

Robotyzacja procesów to technologia automatyzacji powtarzalnych operacji biznesowych z zastosowaniem komputerowych oprogramowań, symulujących działania ludzi.. Roboty są w stanie wykonywać zadania o różnorodnym stopniu zaawansowania, cechujące się powtarzalnością i ograniczoną liczbą wyjątków w regule algorytmu. Robotyzacja pozwala w znaczącym stopniu zaoszczędzić koszty ze względu na możliwość zastąpienia wielu informatycznych układów. Roboty potrafią imitować ludzkie działania, posługując się oprogramowaniami w ten sam sposób – logują się do wskazanych aplikacji, pobierają dane oraz umieszczają je w odpowiednich bazach. Wszystkie operacje realizowane są w wirtualnym środowisku. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie internetowej https://www.crowe.com/pl/services/konsulting/robotyzacja-procesow-biznesowych.

Wdrożenie robotyzacji

Chcąc przygotować procesy do robotyzacji, należy pamiętać, że nie wszystkie struktury firmowe można zautomatyzować. Istotne jest wskazanie priorytetów przedsiębiorstwa. Przed wdrożeniem, zaleca się wykonanie dokładnych pomiarów procesów w konkretnym obszarze firmowym. Na podstawie zebranych informacji, dotyczących kosztów realizowanych zadań, można wyznaczyć właściwe priorytety. Po zainicjowaniu pomiaru warto przeprowadzić dokładne wywiady analityczne. Powinny być one zrealizowane z pracownikami liniowymi. Na podstawie wywiadów można wyznaczyć procesy, biorąc pod uwagę zarówno operacyjne przetwarzania dokumentów, jak i tworzenie raportów. Przy analizie warto wziąć pod uwagę także ewentualne błędy. Kolejnym etapem jest wybór miejsca do automatyzacji. Kluczowym elementem uwzględnianym w tej fazie są informacje, dotyczące kosztów najważniejszych operacji. Wyliczenia te ułatwiają zdecydować firmie, ile pieniędzy może ona przeznaczyć na proces robotyzacji. Kolejnym etapem jest analiza wybranych do automatyzacji procesów. Pod uwagę bierze się ewentualne nietypowe sytuacje czy możliwe błędy. W ramach działań tworzy się także proces TOBE, uwzględniający funkcje automatu i jego najważniejsze czynności, zapewniające standaryzację danych wejściowych. Ostatni etap stanowi modelowanie i wdrażanie robotów. Faza ta bardzo często związana jest ze szkoleniem pracowników. Muszą oni bowiem wiedzieć, na co zwracać uwagę, dostarczając robotowi dane.

Robotyzacja procesów pozwala na przyśpieszenie powtarzalnych operacji w firmie przy jednoczesnym wyeliminowaniu błędów, będących skutkiem zmęczenia zatrudnionych osób. Chcąc dowiedzieć się, czy takie rozwiązanie okaże się korzystne dla przedsiębiorstwa, warto odwiedzić stronę internetową https://www.crowe.com/pl/services/konsulting/konsulting-it.

Poprzedni artykułJaka podstawka pod laptopa najlepsza?
Następny artykułChemia gospodarcza online – jak rozpocząć sprzedaż?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj