Jak zacząć oszczędzać pieniądze Sprawdzone sposoby
Jak zacząć oszczędzać pieniądze Sprawdzone sposoby?

Czy wiesz, co możesz zrobić, aby efektywniej oszczędzać pieniądze? Poznaj nasze sposoby na skuteczniejsze oszczędzanie!

Czy oszczędzanie pieniędzy jest łatwe?

Absolutnie nie! Gdyby tak było, wszyscy posiadalibyśmy wysokie oszczędności. I choć zgodnie z szacunkami duży odsetek Polaków regularnie odkłada pieniądze, to jednak w wyniku różnych okoliczności oszczędności przeciętnego Kowalskiego są bardzo małe. Na czym zatem polega trudność w oszczędzaniu? Jest to efektem przede wszystkim dwóch czynników. Pierwszy to brak regularnych wpłat, co z kolei może być wywołane niewystarczającymi zarobkami czy okazyjnymi zbyt wysokimi wydatkami. Drugi kłopot związany z oszczędzaniem to po prostu zbyt niskie kwoty odkładane w każdym miesiącu. A dlaczego warto oszczędzać pieniądze? Argumentów za tym twierdzeniem jest cała masa, dość wspomnieć o niepewnych czasach, w których żyjemy, czy też o tym, że oszczędności pozwolą nam z mniejszym strachem patrzeć w przyszłość i spełniać swoje marzenia.

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Choć początku oszczędzania pieniędzy z pewnością nie należą do najłatwiejszych, to musisz wiedzieć, że prawdziwe schody zaczynają się dopiero potem. Często bowiem sporo kłopotów sprawia oparcie się możliwości wydatku odłożonej gotówki w różnych celach. Poniżej przedstawiamy 3 istotne punkty, które podpowiedzą Ci, jak zacząć oszczędzać pieniądze.

  1. Określ cele swojego oszczędzania – od czego zatem zacząć oszczędzanie pieniędzy? Najlepiej określ swoje cele, co ułatwi zmianę starych nawyków na nowe. Zdecyduj, dlaczego chcesz oszczędzać pieniądze i na co przeznaczyć zgromadzone środki. Twoje cele powinny być tak zaplanowane, aby wyzwalać w Tobie silną motywację do działania. Może chcesz kupić nowy samochód albo wyremontować mieszkanie? A może to coś znacznie mniejszego, jak nowa komórka? Nieważne, kluczowe jest, aby założony cel w pełni Cię motywował.
  2. Zaplanuj domowy budżet – Twój domowy budżet to centrum sterowania i dowodzenia całym oszczędzaniem. Najlepiej spisz wszystkie swoje spłaty i wydatki, a po drugiej stronie rozmieść przychody. W ten sposób rozeznasz się, ile realnie wydajesz i zarabiasz w skali miesiąca – nawet jeśli Twoja lista nie będzie nazbyt szczegółowa. Dobrym pomysłem na tym etapie jest skorzystanie z jednej z wielu aplikacji służących do oszczędzania i planowania domowego budżetu.
  3. Wykreśl wydatki – to pierwszy krok ku oszczędzaniu, z pewnością wiele z Twoich wydatków można uniknąć albo choć w pewnej mierze zmniejszyć. Możesz np. wydawać mniej na zakupy spożywcze (np. szczegółowo planując duże zakupy), wydawać mniej na jedzenie na mieście, kupować mniej drogich ubrań, zrezygnować z niektórych subskrypcji czy zmniejszyć wydatki na rozrywkę. Oczywiście możesz też pójść niejako w drugą stronę, a zatem nie tylko obniżyć wydatki, ale też zwiększyć przychody np. podejmując dodatkową pracę.

Źródła:

  1. https://www.biznesistyl.pl/lifestyle/zdrowie/18518_sprawdzone-sposoby-na-oszczedzanie-czasu.html
  2. https://www.mojeplatnosci.pl/poradnik/5-kapitalnych-pomyslow-na-oszczedzanie-pieniedzy
  3. https://www.rdc.pl/sponsorowany/jak-oszczedzac-pieniadze-poznaj-sprawdzone-sposoby-na-oszczedzanie/
Poprzedni artykułCzy zwrot podatku z Holandii jest obowiązkowy?
Następny artykułCzym są progresywne aplikacje webowe (PWA)?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj