Progressive web aplications w skrócie PWA stają się coraz bardziej popularne wśród osób, które chcą poprawić wydajność swojej witryny i wygodę użytkowników, szczególnie korzystających z urządzeń mobilnych. Poznaj progresywne aplikacje webowe i sprawdź, jakie istotne korzyści oferuje.

PWA, czyli kilka słów o progresywnych aplikacjach webowych 

Progresywne aplikacje webowe łączą w sobie dostępność stron i wygodę witryn internetowych, z szybkością i interfejsem użytkownika charakterystycznym dla natywnych aplikacji, pobieranych na urządzenia mobilne. Być może zastanawiasz się, dlaczego warto budować aplikację progresywną, która imituje rozwiązania natywne, zamiast stworzyć po prostu aplikację natywną? Pozwól, że to wyjaśnimy.

Co to są progresywne aplikacje webowe?

Progressive web apps to aplikacje internetowe zaprojektowane i opracowane przy użyciu zestawu nowoczesnych metod i technologii, które pozwalają im zbliżyć się do wydajności  i funkcjonalności natywnych aplikacji mobilnych, jednocześnie działając na dowolnej przeglądarce internetowej. Do PWA użytkownicy mogą mieć dostęp z poziomu dowolnej przeglądarki internetowej, niezależnie od systemu operacyjnego smartfona. Co więcej, skrót do PWA można bardzo szybko zainstalować na ekranie głównym telefonu, co eliminuje konieczność wchodzenia  do sklepu z aplikacjami (Google Play lub App store) i pobierania oprogramowania bezpośrednio na tablet lub telefon. PWA już zaczęły zastępować aplikacje natywne, czy też aplikacje mobilne w niektórych obszarach, takich jak aplikacje do strumieniowego przesyłania wideo, w których niepotrzebne są rozbudowane interfejsy użytkownika. 

Jakie doświadczenia zapewnia użytkownikowi progressive web app?

Progresywne aplikacje internetowe oferują wiele korzyści zarówno właścicielom aplikacji, jak i ich użytkownikom. 

  • Szybkość: aplikacje progresywne zazwyczaj działają szybciej niż strona internetowa. Są także łatwo dostępne w trybie offline. Już od pierwszej wizyty nowego użytkownika, zawartość będzie buforowana na smartphonie lub tablecie (minimalna waga), aby znacznie skrócić czas przyszłego ładowania.
  • Ergonomia: technologia PWA gwarantuje pełną responsywność. PWA działają z dowolnym systemem operacyjnym i dowolnym formatem urządzenia.
  • Dostępność: podobnie jak strony internetowe, PWA pozycjonują się w wyszukiwarkach, a algorytm Google je identyfikuje.
  • Zaangażowanie: progressive web apps przykuwają uwagę użytkownika, ponieważ umożliwiają wysyłanie powiadomień push.
  • Szybsze wprowadzenie produktu na rynek: w przypadku wyboru aplikacji PWA nie jest konieczne tworzenie odrębnych kodów i skryptów dla urządzeń z oprogramowaniem Android i iOS.

Przykład wdrożenia PWA

Ciekawym przykładem progresywnej aplikacji internetowej jest aplikacja stworzona przez Twittera. PWA Twittera, czyli Twitter Lite, waży mniej niż 1 MB, w porównaniu do ponad 100 MB w natywnej aplikacji na iOS i 23 MB w natywnej aplikacji na Androida. Jak sam możesz zauważyć, w przeciwieństwie do aplikacji natywnych, PWA zajmują bardzo mało miejsca na urządzeniu. Wiemy doskonale, że użytkownicy ciągle szukają dodatkowych GB do przechowywania swoich zdjęć, jest to zatem istotna zaleta aplikacji progresywnych. Co więcej, PWA nie wymagają również obowiązkowych aktualizacji. Aplikacja aktualizuje się automatycznie po załadowaniu, co znacznie poprawia komfort użytkownika, który nie musi się martwić o wersję aplikacji, z której korzysta.

Chcesz wdrożyć PWA do swojego biznesu?

PWA to praktyczna i bardziej ekonomiczna alternatywa zarówno dla stron internetowych, jak i aplikacji natywnych. Jeśli jesteś zainteresowany zbudowaniem takiej aplikacji i szukasz doświadczonego software house’u, eksperci Da Vinci Studio są do Twojej dyspozycji. Skontaktuj się z zespołem tej firmy i opowiedz o swoim pomyśle. W odpowiedzi otrzymasz propozycję optymalnego rozwiązania, pozwalającego Ci osiągnąć zamierzony cel. Poczytaj też więcej o dedykowanych aplikacjach webowych.

Poprzedni artykułJak zacząć oszczędzać pieniądze? Sprawdzone sposoby
Następny artykułStoły cateringowe 200×90 – uniwersalne rozwiązanie nie tylko na wielkie uroczystości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj