Co można dodać do betonu, aby zwiększyć jego wytrzymałość?

Beton to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, z pomocą którego powstają bardzo różnorodne elementy. W zależności od tego, w jakim celu będzie zastosowany, może różnić się nieco swoimi parametrami, a co za tym idzie, również składem. Ponadto do przygotowania betonu można także zastosować różnego rodzaju dodatki, które między innymi wpłyną pozytywnie na jego wytrzymałość. Co w takim razie dodać do betonu, aby zwiększyć jego wytrzymałość?

Plastyfikatory i superplastyfikatory 

Są to profesjonalne dodatki, które mają na celu poprawić parametry techniczne stwardniałego betonu, a także samej świeżej mieszanki. W zależności od tego, jakie efekty chcemy uzyskać, to plastyfikatory mogą się różnić swoim składem. Niemniej ich rolą jest między innymi lepsza spójność i konsystencja mieszanek betonowych Infrabet, lepsze napowietrzenie, co sprawia, że beton po stwardnieniu jest między innymi bardziej wytrzymały w niskich temperaturach, mniej nasiąkliwy czy odporny na inne szkodliwe czynniki. Ponadto mogą one także wpływać na sam wygląd betonu po stwardnieniu. Aby odpowiednio spełniały swoje role, to należy stosować je adekwatnie do konkretnej mieszanki betonowej, która ma służyć do określonego celu, np. na posadzkę czy jako spoiwo itp. Zadaniem superplastyfikatorów jest także zmniejszenie ilości wody dodawanej do mieszanki cementowej, dzięki czemu powstaje znacznie bardziej wytrzymały beton. 

Włókna stalowe i polimerowe

Beton Infrabet może mieć także dodatek w postaci włókien stalowych i polimerowych. Wpływają one przede wszystkim na parametry stwardniałego betonu, czyniąc go bardziej odpornym na spękania skurczowe oraz poprawiając jego wytrzymałość na zginanie. Z tego też względu beton z włóknami stalowymi i polimerowymi ma przede wszystkim zastosowanie w posadzkach. 

Popiół lotny 

Jest to jeden z najczęstszych dodatków do betonu, który poprawia jego wytrzymałość. Jest to drobny pył, którego ziarna mają kształt kulisty, a dzięki temu cement odznacza się lepszą urabialnością, co w konsekwencji sprawia, że jego struktura jest znacznie bardziej szczelna i tym samym również wytrzymała.

Domieszki napowietrzające i uszczelniające 

Beton od Infrabet z takimi domieszkami stosuje się między innymi w sytuacjach, gdy elementy betonowe mają być skuteczniej chronione przed nasiąknięciem wodą oraz przed niskimi temperaturami. Na przykład domieszki uszczelniające dodaje się do mieszanki cementowej, z której mają powstać fundamenty bardziej narażone na stały kontakt z woda i jej negatywne działanie, a także na działanie kwasów organicznych, które mogą się w niej znajdować i przyspieszać jeszcze bardziej korozję.

Dodatki więc mają zadanie zwiększać wytrzymałość betonu na różnorodne, szkodliwe czynniki. Oczywiście ich rodzaj musi być zawsze dobrany adekwatnie do ściśle określonych potrzeb – zastosowanie nieodpowiedniego betonu może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ponadto każdy komponent mieszanki cementowej powinien być odpowiedniej jakości, tylko dzięki temu możemy być pewni, że stwardniały beton będzie odznaczał się pożądanymi właściwościami.

Poprzedni artykułProgram PIT- czyli jak w prosty i szybki sposób rozliczyć podatki?
Następny artykułIle kosztuje stworzenie strony internetowej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj