Strony internetowe spełniają dzisiaj bardzo różne funkcje i coraz rzadziej ograniczają się wyłącznie do funkcji filmowej wizytówki. To zaś sprawia, że projekt strony internetowej musi być przemyślany, dostosowany do konkretnych potrzeb konkretnej marki i z nią korespondujący. Za stworzenie strony internetowej można więc zapłacić bardzo różnie.

Koszty zależne od wymagań

Tworzenie stron internetowych to bardzo rozległe hasło, które dzisiaj obejmować może wiele różnych zadań. Jeszcze do niedawna oznaczałoby przede wszystkim zakodowanie strony i jej postawienie w środowisku sieciowym. Dzisiaj takie wdrożenie to finalny etap działań. Zanim powstanie strona www wydarzyć się musi często znacznie więcej. Przede wszystkim dzisiaj projektowanie stron www rozpoczyna się od analizy rynku, definicji odbiorcy, wskazanie kanałów dotarcia do niego. Tym analizom towarzyszy zaś wskazanie celów, jakie ma realizować witryna.

 strony internetowe

Od stron www możemy oczekiwać, że generować będą leady, czyli zapytania, które przekuć można w zawarte umowy. Własną stronę internetową można postawić także w celu wprowadzenia działań e-commerce. W końcu budowa strony internetowej służyć ma generowaniu ruchu, edukowaniu odbiorców, budowie silnego wizerunku marki w sieci. Każdy z tych celów zakłada, że strona będzie przyciągać uwagę odbiorcy, generować zainteresowanie treściami itd. Dlatego tak ważne przy projektowaniu stron www jest rozłożenie treści, opracowanie graficzne, osadzenie formularzy i innych elementów aktywizujących użytkownika, w końcu otwarcie możliwości do działania SEO.

 tworzenie stron internetowych

Co obejmuje tworzenie stron internetowych?

Projektowanie strony internetowej obejmuje przede wszystkim stworzenie designu, który pozwoli na atrakcyjne zaprojektowanie treści. W zależności od celów, od pozycji marki, portfolio produktów itd. design ten może być bardzo prosty, ale może być też tak, że do tworzenia stron internetowych wykorzystać będzie trzeba szereg elementów multimedialnych, animacje, ruchome przejścia, zwracające uwagę formularze. Responsywne strony internetowe powinny być zaprojektowane zgodnie z UX/UI Design. Istotny będzie landing page, jak i przygotowanie każdej kolejnej podstrony, umieszczenie dodatkowych elementów (formularz, mapa, kalendarz rezerwacji itd.)

 witryny internetowe

Sama realizacja obejmuje następujące etapy:

  • Stworzenie projektu i strategii komunikacji treści, zebranie wytycznych
  • Przygotowanie odpowiednich grafik, podziału treści itd.
  • Stworzenie wersji online w środowisku testowym 
  • Wdrożenie tekstów, zebranie odpowiedniego feedbacku i wprowadzenie odpowiednich zmian
  • Optymalizacja pod pozycjonowanie (OnSite SEO)
  • Testowanie i ostateczne wdrożenie

Strony internetowe — o czym trzeba pomyśleć?

Cena strony internetowej może być bardzo różna. Wiele zależy od tego, o  jak skomplikowanym projekcie mówimy, o jak bardzo indywidualnym i szytym na miarę konkretnej marki czy klienta designie mówimy, jak wiele elementów takich jak formularze, systemy rezerwacyjne, płatności online trzeba będzie na stronie umieścić. To wszystko wpływa na koszty. Zanim więc skupimy się już na samej stronie głównej i tym, jak ona dalej ma się rozbudowywać i przechodzić w kolejne podstrony, zastanówmy się, jaki jest nasz pomysł na wykorzystanie tej witryny internetowej.

 projektowanie stron internetowych

Profesjonalną stronę internetową można bowiem zbudować mniejszym lub większym kosztem. Jeśli ma być ona tylko wizytówką firmy, być może nie warto inwestować w nią ogromnych pieniędzy, jeśli jednak ma stanowić centrum biznesu (sprzedażowe, wizerunkowe, edukacyjne), z kolei nie warto na siłę oszczędzać. Jeśli strona ma sprzedawać, to nie można nie pomyśleć o dobrej optymalizacji strony, o formularzach, płatnościach online w przypadku e-commerce. Warto więc na początek, zanim przejdziemy do produkcji stron www, ustalić, czego my od nich tak naprawdę chcemy. To ułatwi pracę obu stronom — przekonują specjaliści z Stempleks.pl

Projektowanie stron internetowych — koszty a stosowane rozwiązania

Koszt budowy strony www może być bardzo różny i w dużej mierze zależy od tego, jak skomplikowana i oryginalna ma być sama strona, jakie rozwiązania mają zostać na niej wykorzystane, w końcu czy będzie powstawać absolutnie od zera, czy na bazie jakiegoś szablonu. Agencje mogą ci zaoferować nie tylko zaprojektowanie i wdrożenie strony www, lecz także analizę komunikacji, opracowanie strategii związanej ze stroną, pomysłu na działania SEO. To wszystko oczywiście automatycznie podnosi koszty usługi. Prosta, wizytówkowa strona www kosztuje ok. 2000-2500 zł, te bardziej skomplikowane około 5000 zł. Jeśli jednak marzy ci się naprawdę nowoczesna strona www z odpowiednią integracją z innymi systemami, musisz liczyć się z kosztami rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

 tworzenie stron www

Na czym polega tworzenie stron www?

Tworzenie stron www to znacznie więcej niż opracowanie grafiki i wlanie w nią tekstu. Tego typu podejście do strony www w świecie, w którym walka o pozycję w wyszukiwarce Google toczy się każdego dnia, jest błędne. Jeśli chcesz być widoczny w sieci, potrzebujesz responsywnej, opracowanej z zasadami UX/UI strony, która jest również odpowiednio zoptymalizowana pod kątem SEO.

Poprzedni artykułCo można dodać do betonu, aby zwiększyć jego wytrzymałość?
Następny artykułJak prowadzić ewidencję pracy online?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj