Szybkość ładowania strony to jeden z najważniejszych parametrów wpływających na statystyki strony. Jak ją poprawić? Które elementy w największym czasie decydują o czasie ładowania?
Szybkość ładowania strony. Jak wpływa na zadowolenie użytkowników i współczynnik odrzuceń?
Szybkość działania strony to jeden z czynników, które w największej mierze wpływają na jej popularność. To, ile czasu minie od chwili wysłania zapytania do wyświetlenia na ekranie smartfona pełnej zawartości strony może zadecydować o tym, czy dany użytkownik pozostanie w serwisie dłużej i tym samym czy skorzysta z naszej oferty. Badania pokazują, że każda sekunda po upływie 2 sekund znacząco zwiększa współczynnik odrzuceń. Strona ładująca się powyżej 10 sekund jest zaś opuszczana przez zdecydowaną większość internautów jeszcze zanim wyświetli się cała treść. Powyższe argumenty na pewno są całkowicie wystarczające do tego, by zadbać o optymalny czas ładowania strony. Ile jednak powinien on wynosić? Tu odpowiedź jest prosta – im krócej, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, że bardziej rozbudowane strony ładują się dłużej. Biorąc pod uwagę przeciętną przepustowość dzisiejszych łączy, skrócenie czasu ładowania strony poniżej jednej sekundy może być technicznie niemożliwe. Dlatego specjaliści ds. SEO zalecają, by nie przekraczać 2 minut.
Szybkie ładowanie strony internetowej na telefonie niezależnie od przeglądarki użytkownika
Optymalizacja pod kątem szybkości ładowania strony to proces długi i złożony. By przyniósł oczekiwane efekty, a prędkość strony zauważalnie się poprawiła, należy zadbać nie tylko o właściwe przeprowadzenie poszczególnych czynności, ale też odpowiednie przygotowanie. Najważniejszym jego elementem jest na pewno to, by sprawdzić szybkość ładowania strony w różnych przeglądarkach. Można zrobić to za pomocą dedykowanych aplikacji, takich PageSpeed Insights, GTmetrix lub Mobile-Friendly Test.
Jak zwiększyć szybkość strony? Narzędzia, które pomogą podnieść szybkość ładowania witryny
By realnie zwiększyć prędkość ładowania strony internetowej, warto skorzystać z dedykowanych narzędzi. Poza wspomnianymi aplikacjami przeznaczonymi do pomiaru czasu ładowania, przydatne okażą się wtyczki do CMS-ów, których celem jest eliminacja najważniejszych problemów wpływających na spowolnienie wczytywania się witryny. Wśród nich warto wspomnieć przede wszystkim o stworzonej z myślą o użytkownikach WordPressa wtyczka WP Smush, dzięki której można szybko, automatycznie zmniejszyć wszystkie znajdujące się na stronie zdjęcia. Oczywiście poprawa szybkości strony internetowej zależy nie tylko od rozmiarów zdjęć. Pozostałe istotne czynniki to:
- liczba przekierowań – im więcej ich jest, tym wolniej ładuje się dana strona;
- niepotrzebne elementy (np. bannery, pop-upy itp.);
- zbyt skomplikowany projekt;
- optymalizacja kodu strony i pozbycie się zbędnych elementów. Dlatego stworzenie strony warto powierzyć sprawdzonej agencji – np. https://roxart.pl/oferta/strony-internetowe/;
- wydajne wykorzystanie pamięci podręcznej przeglądarki.
Krótki czas ładowania strony. Rozwiąż problemy stronie serwera i w kodzie witryny
Jeśli mamy stuprocentową pewność co do tego, że kod strony oraz wszystkie jej elementy są odpowiednio zoptymalizowane, problem może tkwić w działaniu serwera. Problem szczególnie częsty okazuje się w przypadku użytkowników hostingów – zwłaszcza tanich, podstawowych pakietów. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana hostingu lub, jeśli korzystamy z własnego serweru, wymiana urządzenia. Te działania, w połączeniu z optymalizacją strony na pewno pomogą przyspieszyć stronę i przyczynią się do znacznej poprawy jej statystyk.