Czy wiesz, jak rosnąca inflacja wpływa na Twój kredyt? Czy Twoje raty wzrosną? Zapraszamy do lektury!
Inflacja – kilka słów wstępu
Od wielu miesięcy na każdym kroku możemy usłyszeć o galopującej inflacji. Pod tym pojęciem należy rozumieć spadek realnej wartości nabywczej pieniędzy, czego efektem jest wzrost cen usług oraz towarów. Nie da się ukryć, że trend jest bardzo niekorzystny. Zdania ekspertów co do przyszłości są podzielone i w rzeczywistości trudno przewidzieć, jak inflacja będzie kształtowała się w najbliższych miesiącach czy latach. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że większość opinii nie napawa optymizmem. Skoro rosną koszty związane z praktycznie każdym aspektem naszego życia, warto dowiedzieć się, jak inflacja wpłynie na zaciągnięte już kredyty.
Raty kredytu a inflacja
W pierwszej chwili mogłoby się wydawać, że raty kredytu oraz inflacja to pojęcia niespecjalnie ze sobą powiązane. Takie wrażenie jest jednak nadzwyczaj mylne, bowiem inflacja i raty kredytu są od siebie ściśle uzależnione, a wynika to z faktu, że jednym z narzędzi służących do walki z inflacją jest podwyższanie podstawowych stóp procentowych przez NBP. Ciałem decyzyjnym w tej kwestii jest Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Podwyższanie stóp procentowych powoduje, że oprocentowanie niektórych pożyczek i kredytów również rośnie. Chodzi tu oczywiście o zobowiązania zaciągnięcie z oprocentowaniem zmiennym – ich wysokość jest sumą marży banku oraz stawki WIBOR, jej poziom z kolei jest zbliżony do wysokości stopy referencyjnej NBP.
W tym miejscu warto zauważyć, że mechanizm ten działa w dwie strony. Wzrost stóp procentowych powoduje wzrost oprocentowania kredytów, podczas gdy obniżanie stóp procentowych skutkuje spadkiem oprocentowania. Zatem w pierwszym przypadku Twoja rata kredytu będzie systematycznie wzrastała, natomiast w drugim zacznie maleć. Nie będziemy w tym miejscu przytaczać wyliczeń dla konkretnych kwot, można jednak przyjąć pewne proste zależności. Im wyższy masz kredyt i im wyższą ratę płacisz, to przy każdym podwyższeniu stóp procentowych Twoja rata analogicznie zostanie w większym stopniu powiększona. Tym samym realna siła nabywcza Twojego kredytu maleje wraz z biegiem czasu. Jednocześnie wysoka inflacja oznacza, że spłacasz raty, które realnie są mniej warte niż w chwili zaciągnięcia zobowiązania. W tym miejscu nie bierzemy pod uwagę takich czynników jak np. wzrost wynagrodzenia. Ponadto nie można zapominać, że przeciwdziałanie wysokiej inflacji uruchamia mechanizmy powodujące wyższe koszty kredytowania, co z kolei podwyższa odsetki od pożyczonego kapitału. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kredytach gotówkowych, odwiedź witrynę Cash Credit.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank
Źródła:
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/inflacja-a-kredyt-jaki-wplyw-na-wysokosc-raty-kredytow-gotowkowych-i-hipotecznych-ma-inflacja
- https://finanse.rankomat.pl/poradniki/inflacja-a-kredyt/
- https://habza.com.pl/inflacja-a-kredyt-czy-przez-inflacje-drozeja-kredyty-hipoteczne-i-gotowkowe/
- https://www.expander.pl/poradniki/inflacja-a-kredyt-jak-wzrost-inflacji-moze-wplynac-na-twoj-kredyt/