Własne biuro rachunkowe
Własne biuro rachunkowe

Własne biuro rachunkowe to marzenie niejednego księgowego lub absolwenta szkoły wyższej o profilu finansowym. Zajmowanie się dokumentacją księgową, prowadzenie ksiąg rachunkowych, rozliczenia i doradztwo to atrakcyjna metoda samozatrudnienia. Jak założyć biuro rachunkowe krok po kroku? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem.

Czy biuro rachunkowe to dobry pomysł na biznes?

Założenie biura rachunkowego to bardzo dobry pomysł na biznes, ponieważ nie wymaga wielu formalności ani zdawania licznych egzaminów. Absolwenci szkół o profilu ekonomicznym lub studenci kierunków takich jak rachunkowość, bankowość czy finanse, własne biuro mogą potraktować niczym pierwszy startup.

Co ważne, cały czas istnieje popyt na usługi księgowe. Stale rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych, które muszą dostosować swoje usługi do zmieniających się przepisów podatkowych. To otwiera drogę do własnego biznesu osobom, które swobodnie poruszają się w dziedzinie księgowości. Jeśli chcesz wiedzieć, jak założyć biuro rachunkowe — krok po kroku wyjaśniamy to poniżej.

Jak założyć biuro rachunkowe?

Dla założenia biura rachunkowego niezbędne jest spełnienie kilku wymagań. Osoba, która chce otworzyć tego typu działalność, musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Nie może być karana za wyznaczony przez ustawę katalog przestępstw, w szczególności za przestępstwa skarbowe oraz przeciwko wiarygodności dokumentów. Otwarcie biura rachunkowego krok po kroku nie jest trudne. Musisz jedynie rozważyć kilka opcji — formę prowadzenia działalności, odpowiedni kod PKD, sposób opodatkowania i zgłoszenia do ubezpieczeń ZUS.

Forma prowadzenia działalności

Założenie biura rachunkowego dobrze jest rozpocząć od wyboru odpowiedniej formy prowadzenia działalności. Masz do dyspozycji różne opcje, z wyłączeniem spółki partnerskiej. Do najbardziej popularnych należą:

  • Jednoosobowa działalność gospodarcza — nikogo nie trzeba przekonywać, że to prosta i szybka forma założenia biura rachunkowego. Taką firmę otworzysz w jeden dzień, w 100% online — wystarczy przez internet złożyć formularz CEIDG-1
  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością — tę formę wybierają wspólnicy, którzy nie chcą odpowiadać swoim majątkiem. W przypadku spółki z o.o., koszty założenia biura rachunkowego to kapitał początkowy (minimum 5000 zł) i konieczność uzyskania wpisu do KRS
  • Spółka cywilna — bardzo popularna forma, która wymaga jedynie wpisu do CEIDG. Wspólnicy zawierają pomiędzy sobą umowę cywilnoprawną, ale za działania firmy odpowiadają całym majątkiem.

Kod PKD

Przy zakładaniu biura rachunkowego powinieneś wybrać odpowiedni kod PKD – 69.20.Z. Opisuje on działalność rachunkowo-księgową i doradztwo podatkowe.

Forma opodatkowania

Rozpoczynając zakładanie biura rachunkowego, wymagania dotyczą również form opodatkowania. W tej działalności nie możesz korzystać z zasad ryczałtu ewidencjonowanego. Pozostaje jedynie rozliczenie w skali podatkowej (17/32%) lub podatek liniowy 19%. Dobrze przeanalizuj, która z form opodatkowania okaże się korzystniejsza.

Zapis do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego

Jednym z ostatnich etapów otwarcia biura rachunkowego krok po kroku, jest zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. W tym celu w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności musisz złożyć w ZUS-ie druk ZUA lub ZZA, jeśli podlegasz obowiązkowemu ubezpieczeniu z innego tytułu.

Biuro rachunkowe a ubezpieczenie OC

Niektóre biura rachunkowe w swoim zakresie obowiązków wskazują jedynie prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów lub pomoc w wypełnianiu zeznań i deklaracji podatkowych. W takim przypadku osoba zakładająca biuro rachunkowe nie musi wykupywać ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli jednak biuro rachunkowe świadczy pełen zakres dostępnych usług, polisa OC dla tej działalności gospodarczej staje się obowiązkowa.

Jakie uprawnienia trzeba mieć do założenia własnego biura rachunkowego?

W przeszłości osoby, które otwierały biuro rachunkowe, musiały okazać certyfikat księgowy, wydany przez Ministra Finansów. Dokument stanowił potwierdzenie kwalifikacji zawodowych księgowego, który prowadził biuro. W tej chwili, jeśli chodzi o założenie biura rachunkowego, wymagania nie zawierają zapisu o certyfikacie księgowym. Jego wydawanie zawieszono 9 maja 2014 roku.

Nie oznacza to jednak, że dokument nie ma żadnej wartości. Nadal może pełnić istotną funkcję — reprezentuje umiejętności i kwalifikacje osoby zakładającej biuro rachunkowe. Można wysnuć wniosek, że certyfikat księgowy lub świadectwo kwalifikacyjne wydane w przeszłości, to jedna z metod na to, jak pozyskać nowych klientów do biura rachunkowego. Praktyka pokazuje, że klienci chętniej korzystają z usług i doradztwa księgowych, których umiejętności zostały potwierdzone przez niezależną instytucję, w tym przypadku — Ministerstwo Finansów.

Poprzedni artykułImport z Chin – Platforma Alibaba
Następny artykułKierowca międzynarodowy – jakie dokumenty musi mieć przy sobie w trasie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj