Troska o dobro środowiska naturalnego w obecnych czasach, przy tak dużej ilości zanieczyszczeń jest niezwykle istotna. Na szczęście można robić to naprawdę na wiele sposobów, które dodatkowo nie wymagają ani dużych nakładów finansowych, ani tym bardziej ciężkiej pracy. Jednym ze sposobów na proste dbanie o środowisko naturalne jest inwestycja w użyteczną wiatę śmietnikową, która znacznie ułatwi segregowanie odpadów.

Dlaczego inwestycja w wiaty śmietnikowe to dobre rozwiązanie?

Altana śmietnikowa to wygodne, ale przede wszystkim praktyczne rozwiązanie. Dzięki niej można nie tylko w wygodny sposób segregować śmieci, ale także zachować schludny i estetyczny wygląd posesji. Kontenery na śmieci często niestety nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, przez co spada ogólna estetyka ogrodu, nawet jeżeli jest on starannie wypielęgnowany. Inwestując w wiaty blaszane, nie ma obaw, że będziemy musieli się zmagać z niezbyt przyjemnymi dla oka wiatami śmietnikowymi.

Jak zamontować wiatę śmietnikową? W ogrodzeniu czy potraktować jako oddzielny obiekt?

Wiele osób, które zastanawiają się nad wiatą śmietnikową, stoi przed dylematem, wybrać zabudowę śmietnika wmontowaną w ogrodzenie czy potraktować ją jako zupełnie oddzielny obiekt? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ oba rozwiązania będą miały zarówno swoje zalety, jak i wady.
Bez wątpienia najwygodniejszym rozwiązaniem będzie oddzielna wiata umieszczona tuż przy domu, dzięki czemu będzie można szybko i sprawnie wynosić śmieci, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
Zaletą gotowych zabudowań do wiat umieszczanych w ogrodzeniu z pewnością jest ich estetyka. Tak naprawdę niezależnie od tego, w którym miejscu w ogrodzie zostaną umieszczone, zawsze będą wyglądały bardzo dobrze.

Rodzaje wiat śmietnikowych

Jeżeli już zdecydujemy się na wiatę śmietnikową, warto zastanowić się nad tym, jaki model, typ i konstrukcja najlepiej sprawdzi się z naszym ogrodzie. Możliwości jest naprawdę sporo, więc nie powinno być większych trudności ze znalezieniem tego odpowiedniego modelu.

Do wyboru są między innymi następujące modele:

  • wiaty śmietnikowe panelowe, które mogą być wykonywane z bardzo różnych materiałów (najczęściej jest to jednak stal i drewno). Są to modele, które wyglądają schludnie, ograniczają widoczność pojemników na śmieci, a przy tym będą pasowały do każdej aranżacji ogrodu. Dużą zaletą takich wiat jest równie możliwość ograniczenia nieprzyjemnych zapachów wydobywających się ze śmieci. Tu jednak należy pamiętać co tym, że będzie to możliwie wtedy, gdy pomiędzy panelami nie będzie zbyt dużo wolnej przestrzeni;
  • drewniane wiary śmietnikowe jeżeli są wykonane z dobrze zaimpregnowanych desek, wyglądają estetycznie, a przy tym są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Jeżeli zależy Państwu ma mocniejszej konstrukcji, warto wybierać wiary dodatkowo wzmocnione metalowymi elementami;
  • murowane wiaty śmietnikowe to bardzo popularny typ stosowany przede wszystkim przy linii ogrodzenia. Takie wiaty są solidne i trwałe. Dla lepszego efektu estetycznego można murowane słupki połączyć z panelami ogrodzeniowymi;
  • stalowe wiaty śmietnikowe są użyteczne pod warunkiem, że zostaną zabezpieczone przed korozją. Takie wiaty mogą być w różnej kolorystyce. Choć jest to najtańszy wariant, jest to rozwiązanie estetyczne o dość dobrej jakości.

Niezależnie od tego, jaki typ wiaty wybierzemy, warto pamiętać o tym, że musi posiadać ona odpowiednie wymiary. Jakie? Tu nie ma reguły, bardzo ważne jest przede wszystkim to, by były dopasowane do indywidualnych potrzeb danego gospodarstwa domowego. Istotne jest również to, by zmieściły się w niej wszystkie kosze do podstawowej segregacji odpadów, a jest ich 5 (szkło, odpady organiczne, papier, plastik, metal, odpady zmieszane).

Wiaty śmietnikowe a przepisy

Zgodnie z zaleceniami wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury każdy ma obowiązek składowania odpadów w odpowiednio do tego przygotowanych miejscach. Budowa wiaty śmietnikowej nie wymaga żadnych pozwoleń niezależnie od tego, gdzie zostanie umieszczona.

Więcej: https://www.maritom.pl/oferta5/wiaty-smietnikowe.html

Poprzedni artykułOleje i smary do ciągnika rolniczego – jakie wybrać i kiedy stosować?
Następny artykułJak zapakować upominki firmowe dla partnerów biznesowych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj