Maszyny wykorzystywane w rolnictwie muszą znieść znacznie więcej, niż przeciętny samochód czy ciężarówka, ale również są do tego bardzo dobrze przystosowane. Przy odpowiednim serwisie i zastosowaniu właściwych materiałów eksploatacyjnych możemy wykorzystywać je do pracy przez wiele lat. Dlaczego dobór odpowiedniego oleju i smarów jest tak ważny?
1. Smary do ciągników rolniczych – dlaczego są niezbędne i kiedy ich używać?
2. Olej silnikowy do ciągników – rodzaje
3. Kiedy wymieniać olej silnikowy w ciągniku?
4. Smary i oleje silnikowe – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
Smary do ciągników rolniczych – dlaczego są niezbędne i kiedy ich używać?
Maszyny rolnicze i ciągniki podczas pracy w sezonie muszą podołać bardzo intensywnej eksploatacji i dużym obciążeniom. Z tego powodu wymagają też odpowiedniego serwisu i zastosowania materiałów eksploatacyjnych najwyższej jakości. Smary to maszyn rolniczych są przystosowane do tego typu warunków, lecz nawet pomimo ich użycia powinniśmy ściśle monitorować stan ciągnika i innych sprzętów. W zależności od potrzeb w konkretnym miejscu lub podzespole mogą one wymagać ponownego smarowania od co kilkudziesięciu do nawet co kilku godzin pracy. Informacje na ten temat – razem z wykazem rekomendowanych smarów – powinniśmy znaleźć w instrukcji obsługi konkretnej maszyny.
Olej silnikowy do ciągników – rodzaje
Jednym z najważniejszych materiałów eksploatacyjnych dla ciągników jest olej silnikowy. Stosuje się go we wszystkich rodzajach silników benzynowych oraz silników diesla, a jego zadaniem jest zapewnienie poprawnej pracy układu i zapobieganie nieplanowanemu tarciu elementów silnika. Czynnikiem, który umożliwia poprawną pracę tego płynu jest przede wszystkim lepkość oleju. Na rynku możemy wyróżnić ich trzy rodzaje:
- mineralne: zawierają środki ropopochodne;
- syntetyczne: są wykonane w pełni z syntetycznych komponentów;
- półsyntetyczne: stanowią połączenie dwóch poprzednich rodzajów, zawierając w sobie zarówno syntetyki, jak i pochodne ropy.
Podobnie jak w przypadku smarów, rekomendacje co do zastosowania konkretnego typu oleju powinny znajdować się w instrukcji ciągnika i innych maszyn, które wykorzystujemy na gospodarstwie. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.aldomarket.pl/pol_m_Oleje-i-smary-202.html.
Kiedy wymieniać olej silnikowy w ciągniku?
Tak samo, jak dbamy o samochody osobowe i inne pojazdy wykorzystywane na co dzień, tak samo nasze ciągniki rolnicze i inne maszyny do pracy na roli również wymagają odpowiedniego serwisu. Najlepszym momentem na dokonanie przeglądu i uzupełnienie płynów oraz innych materiałów eksploatacyjnych jest czas przed rozpoczęciem sezonu na prace rolnicze, który dla większości rolników wypada wczesną wiosną. To wtedy powinniśmy dokonać oględzin stanu technicznego maszyn, usunąć zużyte płyny i smarowidła, a następnie zastąpić je nowymi. Dobrą praktyką jest korzystanie z tej samej jakości produktów przy okazji każdego przeglądu.
Smary i oleje silnikowe – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
Zanim wybierzemy się do sklepu po smary i olej do ciągnika rolniczego powinniśmy w pierwszej kolejności zajrzeć do instrukcji, jaką otrzymaliśmy przy zakupie maszyny. Znajdziemy w niej niezbędne informacje dotyczące rodzaju i jakości produktów, które powinniśmy wykorzystywać do konserwacji sprzętu, dla zachowania jego sprawności i parametrów przez długie lata. Gdy już zdobędziemy wiedzę na ten temat, zdecydujmy się na zakupy w sprawdzonym i docenianym przez rolników sklepie – dzięki temu zmniejszymy ryzyko trafienia wadliwego czy niewłaściwego produktu, a także zminimalizujemy szansę na przestoje w pracy z tego powodu.