BB Republic mata dla psa

Często marząc o wychowywaniu psa w domu sugerujemy się urokliwymi zdjęciami pupili śpiących ze swoimi opiekunami. Czujemy wręcz niesamowitą więź, która ich łączy, zaufanie i fakt, że w każdym momencie dobrze czują się w swoim towarzystwie. Dotyczy to przede wszystkim mniejszych ras, które odruchowo traktujemy jako nasze dzieci. Znajdziemy jednak też niejeden przykład kilkudziesięciokilogramowego pieska wysypiającego się na łóżku właściciela. Czy spanie z psem na jednym posłaniu to jest jedynie kwestia naszych upodobań? Czy są może jakieś przeciwwskazania wobec takiej decyzji?

Psi tryb dnia     

Psy w porównaniu do ludzi mają inny tryb funkcjonowania w ciągu doby. Zazwyczaj potrzebują więcej godzin snu między 12 a 14 na dobę, co oznacza, że często zapadają w drzemki w ciągu dnia. Czasami jednak zdarza się, że gdy przesypiają w ten sposób zbyt wiele godzin stają się w nocy bardziej aktywne. Bywa, że nasz podopieczny wówczas nudzi się, szczeka w ciągu nocy, przemieszcza się na terenie domu i budzi opiekunów nad ranem. Mogą to być objawy zaburzonego rytmu dnia lub bezsenności. W takim przypadku należy wykluczyć problemy zdrowotne jak infekcje układu moczowego, choroba nerek lub innego typu zakażenia.

Inną przyczyną może być nagła zmiana miejsca do spania – jeśli do tej pory pies przebywał w nocy z nami w sypialni, to po przeniesieniu legowiska może się poczuć osamotniony i zareagować na ten fakt nerwowo.

Spanie razem z psem – za i przeciw

Ale czy spanie z psem w jednym łóżku jest dla nas i dla naszego psa odpowiednie? Na co musimy uważać? Nie brakuje głosów za i przeciw tej decyzji.

Z ludzkiej perspektywy najważniejszą rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę jest higiena. Niestety nie da się jej odpowiednio zachować śpiąc z pupilem w jednym łóżku. Narażeni jesteśmy na przenoszenie wiele zanieczyszczeń, z którymi miał kontakt w ciągu dnia. Dodatkowo każda aktywność psa będzie nas wybudzać i obniżać jakość naszego snu. Z drugiej strony obecność czworonoga w łóżku łagodzi nasz stres, uspokaja, może nawet działać terapeutycznie na obniżony nastrój.

Pies z kolei często wybiera spanie w bezpośredniej bliskości opiekuna. Wynika to przede wszystkim z faktu, że należy do gatunku stadnego, dla którego grupa oznacza bezpieczeństwo i spokój.

Czasem trudno jest opiekunowi podjąć ostateczną decyzję, ale należy pamiętać, że najważniejsza jest konsekwencja w działaniu. Jeśli pozwolimy psu na spanie w naszym łóżku, to po dłuższym czasie trudno będzie przekonać go do spania poza naszą sypialnią. Wiele osób decyduje się na pośrednie rozwiązanie i wyznacza miejsce na legowisko np. z oferty BB Rebuplic w pobliżu swojego łóżka, co może być satysfakcjonujące dla obu stron.

Artykuł został stworzony ze wsparciem merytorycznym partnera BB Republic.

Poprzedni artykułJak skutecznie czyścić wykładziny biurowe?
Następny artykułJak dbać o zdrowie farbowanych włosów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj