Laminacja płomieniowa to jedna z najbardziej popularnych metod laminacji, którą można wykorzystać w wielu różnorodnych branżach. Świetnie sprawdza się podczas laminacji dzianin wykorzystywanych w przemyśle odzieżowym, motoryzacyjnym, sportowym, ale nie tylko. Laminowane materiały znaleźć można także w sprzęcie medycznym, meblarskim oraz wielu innych. Na czym w takim układzie polega laminacja płomieniowa i jakie są jej zalety? Jak za pomocą laminowanych komponentów poprawić jakość wytwarzanych produktów? Odpowiadamy i rozwiewamy wątpliwości.

Na czym polega laminacja płomieniowa?

Laminacja płomieniowa jest procesem, w którym łączy się ze sobą dwa materiały za pomocą pianki poliuretanowej, która pod wpływem wysokiej temperatury topiąc się, scala je w całość. Rozgrzana pianka zachowuje się podobnie do kleju, ale nie powoduje efektu sztywnego materiału, wręcz przeciwnie, zmiękcza go, wygładza i uelastycznia. Laminacja sprawia także, że materiał staje się bardziej odporny na uszkodzenia, nie rozciąga się i nie niszczy tak łatwo.

Dlaczego warto zdecydować się na laminację płomieniową?

Produkcja laminatów metodą płomieniową to niezwykle ekonomiczny sposób laminacji tkanin. Koszty procesu nie są wygórowane, a czas jego trwania jest dość krótki. Dzięki zastosowaniu laminacji w dzianinach zyskują one znacznie na jakości oraz funkcjonalności. Wykorzystanie laminacji w swoich wyrobach sprawi, że staną się one odporne na działanie czynników zewnętrznych tj. woda, wiatr, skrajnie niskie lub wysokie temperatury, a nawet plamy czy działanie środków chemicznych, przy jednoczesnym zachowaniu ich pierwotnej formy. Przykładem wykorzystania laminacji płomieniowej są tkaniny techniczne, które wykorzystuje się do produkcji odzieży przeznaczonej do sportów zimowych oraz specjalistycznej, do pracy w ciężkich warunkach atmosferycznych.

Stosuje się w nich specjalne membrany, które gwarantują komfort cieplny przy jednoczesnym odprowadzeniu wilgoci. Na podobnej zasadzie produkuje się również obuwie, odzież medyczną, ale także tkaniny wykorzystywane w przemyśle outdoorowym np. do produkcji specjalistycznych namiotów, śpiworów, materacy itp. Laminowanie metodą płomieniową także znakomicie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie korzysta się ze wszelkich rozwiązań tapicerskich, czyli meblarstwo oraz motoryzacja. Wprowadzenie laminowanych tkanin to gwarancja znakomitej jakości i unowocześnienia produkcji w swojej firmie.

Zdjęcie: https://magnetix-lamination.com/

Poprzedni artykułEfektywne zarządzanie produkcją – warto postawić na sprawdzone modele działania
Następny artykułPaysafecard online – czym jest i jak działa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj