Szukanie osób do opieki nad seniorem nie jest u nas tak popularne, jak u zachodnich sąsiadów. Dlatego za granicą łatwiej znaleźć zatrudnienie, a praca w opiece w Niemczech cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Czy jednak jest to opłacalny zawód? Jakiego wykształcenia i umiejętności potrzebujesz, żeby podjąć pracę opiekunki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Szukanie pracy w niemieckiej opiece
Niemal każdy, kto choć raz szukał pracy w Internecie, natknął się na oferty zatrudnienia dla opiekunów seniorów. Nie jest to trudne – ogłoszeń tych ciągle przybywa. Społeczeństwo europejskie, a zwłaszcza niemieckie, szybko się starzeje. W rezultacie coraz więcej osób starszych potrzebuje profesjonalnej opieki i pomocy w wykonywaniu codziennych czynności. Niestety, zdarza się, że ich rodziny nie mają możliwości albo potrzebnej wiedzy, by zająć się swoim starszym krewnym. Wtedy najlepszym wyjściem okazuje się zatrudnienie wykwalifikowanego opiekuna.
Duże zapotrzebowanie na opiekunów obserwuje się zwłaszcza w Niemczech. To za naszą zachodnią granicę wyjeżdża większość polskich pracowników opieki. Głównym plusem jest tutaj szeroki wybór zleceń, a także wysoka wypłata. W Niemczech można zarobić o wiele więcej, niż w Polsce na tym samym stanowisku. Dlatego wyjazd za granicę jest korzystną alternatywą dla wielu ludzi.
Jak podjąć pracę w opiece w Niemczech?
Istnieje kilka opcji, które przybliżamy poniżej. Pomogą Ci one zdecydować, w jaki sposób chcesz pracować. Najpopularniejszymi formami zatrudnienia są:
- Pośrednictwo agencji pracy
- Własna działalność w Niemczech, czyli gewerbe
- Jednoosobowa działalność gospodarcza zarejestrowana w Polsce
Niektórzy opiekunowie decydują się na podjęcie pracy „na czarno”. Nie jest to jednak polecane rozwiązanie, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Pracując w Niemczech bez umowy, narażasz się nie tylko na kary finansowe. Nie masz też żadnego dokumentu potwierdzającego zatrudnienie czy zobowiązującego pracodawcę do wypłacania pensji. W razie problemów trudno Ci będzie dowieść swoich racji.
Doświadczenie opiekuna w Niemczech
W większości dostępnych na portalu SenioPort ogłoszeń wymagane jest doświadczenie w opiece. To Twoja pierwsza sztela? Nie musisz się martwić. Doświadczeniem może być również wolontariat w domu opieki czy zajmowanie się starszym lub chorym członkiem rodziny. Zapytaj też w wybranej agencji, czy oferuje ona szkolenia dla początkujących opiekunek w Niemczech. Dzięki kursom poznasz teorię i zdobędziesz umiejętności praktyczne potrzebne w opiece nad osobami starszymi.
Bardzo istotna jest jednak znajomość języka. Niemieccy pracodawcy wymagają, by była ona na poziomie przynajmniej komunikatywnym. Im lepiej umiesz mówić po niemiecku, tym na wyższą wypłatę możesz liczyć. Większość dobrych firm opiekuńczych oferuje swoim pracownikom lekcje niemieckiego – sprawdź, czy i Twoja jest w tym gronie.
Wynagrodzenie w pracy w niemieckiej opiece
Tym, co najbardziej zachęca opiekunów do podejmowania pracy w Niemczech, jest oczywiście wynagrodzenie. Wyjazd do opieki jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą wspomóc domowy budżet czy dorobić do emerytury. Niektórzy zostają w branży na dłużej, tym samym czyniąc z niej główne źródło dochodu. W opiece w Niemczech można bowiem sporo zarobić: przy dobrej znajomości języka i doświadczeniu pensja może wynieść nawet ponad 2000 euro na rękę.
Jeżeli interesuje Cię praca opiekunki w Niemczech, odwiedź SenioPort. Znajdziesz tam aktualne zlecenia od renomowanych firm opiekuńczych. Czytaj więcej na: Praca opiekunki w Niemczech.