Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w 2019 roku, który sprawił, że wielu konsumentów zaczęło walczyć o pieniądze związane z kredytami frankowymi. Działania banków spowodowane były rosnącym w górę kursem franka szwajcarskiego.

Kredyty frankowe – walka o swoje prawa

Klienci w sprawie nieuczciwych warunków w umowach kredytowych odnoszących się do franków szwajcarskich, mogą aktualnie zwracać się do różnych kancelarii, specjalizujących się w tym zakresie. Jedna z takich kancelarii swoją ofertę zawarła na stronie https://www.kancelaria-walterowicz.pl/kredyty-frankowe/. Z kolei na https://www.kancelaria-walterowicz.pl/blog/wygrana-kancelarii-w-sprawie-frankowej-sad-uwzglednil-roszczenia-kredytobiorcow/ znaleźć można dowód na to, że należy walczyć o swoje.

Niedozwolone klauzule w umowach konsumenckich

Czy można liczyć na zwrot świadczeń pieniężnych? Pytanie to stawia sobie wielu frankowiczów. Wystarczy zajrzeć do umowy kredytu hipotecznego zawartego we frankach szwajcarskich. Jeżeli znajdują się tam klauzule abuzywne (nielegalne), można sądzić, że zapadnie pozytywny wyrok w sądzie na podstawie uzasadnionego interesu konsumenta.

Klauzule bazowały na kursach kupna „i sprzedaży waluty obcej w tabelach kursów ustalanych przez bank samodzielnie i jednostronnie”. Tylko że w momencie podpisania umowy kredytowej klient nie był w stanie przewidzieć, jak w przyszłości będzie kształtować się kurs waluty.

Ich zawarcie sprawiło, że można uznać umowę kredytu hipotecznego za nieważną . Drugą opcją jest tzw. wyłączenie owych klauzul. Efektem tego jest kredyt złotówkowy, jaki bazuje na warunkach, jakie wynikały z początkowo podpisanej umowy. Z tym, że ma się jednak do czynienia z „odfrankowieniem” kredytu.

Podejście TSUE do kredytów frankowych

Nadzieję frankowiczom dał rzecznik generalny TSUE Anthony Michael Collins. 16 lutego 2023 roku uznał on, że dochodzenie względem konsumenta roszczeń wykraczających przez banki jest nieuczciwe. Z drugiej jednak strony dodał on, że należy samodzielnie ocenić, czy tego typu umowy nie stoją na przeszkodzie przepisom prawa krajowego, jakie obowiązują w danym momencie. Każda ze spraw wymaga indywidualnego rozpatrzenia. Nie oznacza to jednak tego, że konsument będzie zmuszony do tego, aby uregulować zapłatę odsetek ustawowych.

Współpraca z kancelarią prawną

Warto dochodzić swoich praw przed sądem. Jednak samodzielne działania mogą zostać utrudnione. W szczególności, jeżeli ktoś nie zna się na prawie. Ciężko ocenić, czy można dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych. Od tego są kancelarie frankowe, które swoim klientom zapewnią odpowiednie wsparcie. Dzięki temu będzie można dowiedzieć się m.in. czy można liczyć na zwrot świadczeń pieniężnych spełnionych wcześniej na poczet spłaty kredytu frankowego.

Poprzedni artykułJak serwisować laptop?
Następny artykułWycena przedsiębiorstw. Na czym polega i jak wygląda ten proces?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj