Rozwód to trudne wydarzenie, które wywołuje wiele emocji. W momencie, gdy dochodzi do trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, wiele par decyduje się na rozstanie. To może powodować wiele problemów, ponieważ małżonkowie mają wspólne zobowiązania i obowiązki, które należy określić w czasie trwania sprawy rozwodowej. W wielu przypadkach warto skorzystać z doświadczonych adwokatów. Jakie czynności wykonują adwokaci od spraw rozwodowych? Jaką rolę odgrywają w procesie rozwodowym?

Sprawy rozwodowe – kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata Gdańsk?

Panuje stereotyp, że adwokat jest potrzebny tylko wtedy, gdy sprawa rozwodowa jest bardzo skomplikowana lub kiedy partnerzy są w ciągłym konflikcie. Tak nie jest, ponieważ adwokat rozwód Gdańsk może pomóc w każdej sytuacji, w której potrzebne są porady prawne, szczególnie jeśli w grę wchodzą kwestie takie jak podział majątku wspólnego małżonków, ustalenia dotyczące władzy rodzicielskiej, alimenty czy ustalenie warunków kontaktów z dziećmi. Oczywiście fachowa pomoc adwokata jest nieoceniona w przypadku, gdy rozwód orzekany jest z winny jednej strony lub małżonkowie nie mogą dość do porozumienia w żadnej kwestii. 

Adwokat rozwód Gdańsk – jaką rolę pełni w sprawach rozwodowych?

Adwokat w sprawach rozwodowych pełni kilka ważnych ról. Główne z nich to:

  • Pomoc w przygotowaniu dokumentów i wniosków – adwokat z zakresu prawa rodzinnego pomaga w przygotowaniu dokumentów i wniosków związanych z postępowaniem rozwodowym. W przypadku rozwodu konieczne jest złożenie wniosku do sądu, który będzie zawierał podstawowe informacje na temat małżonków, ich sytuacji rodzinnej, majątkowej i zdrowotnej. Adwokat może pomóc przygotować pozew rozwodowy, tak aby był w pełni kompletny i zawierał wszystkie niezbędne informacje.
  • Pomoc w negocjacjach – kancelarie adwokackie mogą pomóc w negocjacjach między małżonkami w sprawach, które nie wymagają rozpatrywania przez sąd. Może to być np. negocjowanie warunków podziału majątku lub ustalenie dotyczące wykonywania władzy rodzicielskiej. Adwokat może również pomóc w osiągnięciu porozumienia między stronami, co może zmniejszyć koszty i czas trwania postępowania rozwodowego.
  • Reprezentacja w sądzie – to ważny element pomocy prawnej. Adwokat może reprezentować jedną lub obie strony przed sądem w sprawach rozwodowych. W takim przypadku prawnik będzie przygotowywał dokumenty i wnioski oraz reprezentował swojego klienta przed sądem. Sąd może również zlecić adwokatowi wykonanie biegłych opinii lub przeprowadzenie negocjacji między stronami w celu osiągnięcia porozumienia.
  • Pomoc w ustalaniu warunków rozwodu – ustalenie warunków nie jest łatwe, dlatego wsparcie adwokata specjalizującego się w sprawach rodzinnych jest bardzo potrzebne. Z jego pomocą można ustalić takie sprawy jak: podział majątku, opieka nad dziećmi, alimenty czy warunki kontaktów z dziećmi. Adwokat będzie działał w interesie swojego klienta, a jednocześnie będzie starał się osiągnąć jak najlepsze wyniki dla obu stron.
  • Pomoc w egzekwowaniu wyroków – nie zawsze strony wywiązują się z postanowień sądu. W takim wypadku kancelaria adwokacka może również pomóc w egzekwowaniu wyroków sądowych np. wystąpić do sądu o wykonanie wyroku, wystąpić o egzekucję zobowiązań alimentacyjnych lub podział majątku.

Postępowanie rozwodowe nie jest łatwe, jest stresujące i wyczerpujące. Aby przyśpieszyć orzeczenie rozwodu i zminimalizować stres, warto skorzystać z pomocy adwokata. Należy znaleźć doświadczonych adwokatów, którzy od lat specjalizują się w sprawach rozwodowych, wyróżniają się indywidualnym podejściem i zapewniają profesjonalną obsługę prawną na każdym etapie postępowania przedsądowego i sądowego. 

Poprzedni artykułUsługi informatyczna dla firm. Co może pomóc w prowadzeniu biznesu?
Następny artykułIdealne spódnice na upalne dni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj