Początek roku oznacza coroczne zeznania do urzędu skarbowego. Niektórzy będą składać PIT 28. Dla kogo dedykowany jest ten dokument? Powinny na niego zdecydować się osoby lub spółki, które uzyskują przychody ewidencjonowane opodatkowane w formie ryczałtu, np. z tytułu umowy dzierżawy. Warto nieco bardziej rozwinąć ten temat, aby zdać sobie sprawę z tego, kto tak naprawdę będzie musiał zainteresować się tą formą deklaracji.

Prawidłowa forma opodatkowania ryczałtem

Z tego rodzaju pitem, powiązany jest m.in. kalkulator ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jego odnalezienie nie powinno sprawiać nikomu problemu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „kalkulator ryczałt„, aby uzyskać pożądane wyniki. Obliczenie poszczególnych kwot z takim narzędziem, nie powinno sprawiać żadnego problemu.

Wiele osób pit o numerze 28 traktuje jako dodatkową deklarację. Można do tego dopuścić, jeżeli podatnik wie, że uzyskał taki rodzaj przychodów, który odbiera mu prawo do ryczałtu. W takich wypadkach podstawą będzie PIT 36. PIT 28 będzie w takim przypadku dodatkiem.

Decydując się na złożenie deklaracji PIT, należy wykazać się należytą uwagą. Trzeba pod uwagę wziąć obowiązujące przepisy. Przykładem może być tutaj, chociażby sytuacja, kiedy podatnik uzyskał przychody większe niż 250 000 euro. Złożenie deklaracji PIT za dany rok jest jak najbardziej wymagane. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że traci się możliwość uzyskania należnego ryczałtu za kolejny rok.

PIT 28 – co można dzięki niemu rozliczyć?

PIT 28 online to bardzo wygodna forma rozliczenia. Tym bardziej że z wysokości uzyskanego przychodu można rozliczyć się bez konieczności wychodzenia z domu. Warto jednak wiedzieć, co tak naprawdę można dzięki temu rozliczyć? Co można wpisać w deklaracje? Jaki rodzaj przychodów? Na tej liście znaleźć można:

  • przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej rozliczanej ryczałtowo, w formie spółki cywilnej lub jawnej osób fizycznych,
  • przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych, które pochodzą z hodowli lub prywatnych gospodarstw,
  • przychody z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze – trzeba jednak pamiętać o tym, że musi to być rozliczone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ale tylko wtedy, kiedy nie są one zawierane na zasadzie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Internetowe złożenie deklaracji PIT

 pit 28

Z wyżej wymienionych przychodów ewidencjonowanych i nie tylko, na zasadach ryczałtu, itd., można rozliczyć się online. Jest to bardzo wygodna forma złożenia zeznania podatkowego, która preferowana jest nie tylko przy PIT oznaczonym numerem 28. Ważne jest jednak to, aby sprawdzić, czy po złożeniu dokumentacji otrzyma się urzędowe poświadczenie odbioru. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu będzie można mieć pewność, że wszystkie zeznania PIT trafią do dedykowanego urzędu skarbowego. W ten sposób każdy może złożyć deklarację PIT. Wystarczy jedynie mieć połączenie ze światem wirtualnym, aby móc dokonać wszystkich formalności. Poświadczenie prawdziwości dokumentu następuje często przy pomocy podpisu kwalifikowanego.

Obowiązek złożenia deklaracji

Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych, z przychodów ewidencjonowanych, prowadzący działalność gospodarczą, osoba samotnie wychowująca dziecko, itd., musi pamiętać o tym, aby dokumenty złożyć w odpowiednim terminie. Każde zeznanie podatkowe PIT musi zostać złożone w terminie, który urzędy skarbowe podają zawsze na początku roku. Przymierzając się do tego, aby wypełnić zeznanie PIT, warto zapoznać się z takimi informacjami. Dostęp do nich nie jest utrudniony, ponieważ na bieżąco są one publikowane na stronach internetowych. Ostateczny termin złożenia jest nieprzekraczalny.

Poprzedni artykułPopularny producent form wtryskowych
Następny artykułHistoria food trucków w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj