Kontrakty futures
Kontrakty futures

Instrumenty pochodne dostępne na rynku finansowym przyciągają coraz większą rzeszę inwestorów poszukujących alternatywnych form realizowania swoich założeń i strategii inwestycyjnych. Jednym z najpopularniejszych instrumentów tego typu są kontrakty futures. Kto powinien zainteresować się tego typu inwestycjami?

Kontrakty futures – krótkie przypomnienie czym właściwie są 

Kontrakty futures, nazywane także w wersji spolszczonej kontraktami terminowymi na rynku finansowym dostępne są już od wieków. W obecnej dobrze nam znanej formie stanowią one instrumenty pochodne, których celem jest ustanowienie umowy pomiędzy dwoma stronami dotyczącej sprzedaży danego instrumentu po danej cenie i w danym dniu. Gdy dzień ten mija, kontrakt futures wygasa, a strona kupująca musi dokonać zakupu. Celem takiej inwestycji jest zarobienie na różnicy spowodowanej sytuacją rynkową.

Kontrakty futures występują dzisiaj w wielu wariantach, stanowiąc alternatywę dla inwestowania w bazowe instrumenty finansowe. Z powodzeniem możemy zainwestować w kontrakty terminowe na akcje, surowce, waluty, kryptowaluty i wiele innych aktywów inwestycyjnych.

Dla kogo kontrakty futures są dobrą alternatywą? 

Kontrakty futures służą inwestorom to jednego – do spekulacji na zmienności cenowej danego aktywa inwestycyjnego. Są to instrumenty, które najczęściej występują w portfelu krótkoterminowo i które co do zasady mają generować ponadprzeciętny zysk. Co jakiś czas spotyka się jednak traderów, którzy wykorzystują duże wolumeny kontraktów futures do realizowania strategii opartej na różnicach cenowych pomiędzy nowymi seriami kontraktów. Możemy jednak z powodzeniem zdefiniować to działanie jako pochodną spekulacji.

Kontrakty bardzo rzadko służą nam zabezpieczeniu kapitału czy w celach arbitrażowych. W tym celu znacznie lepiej sprawdzają się inne aktywa inwestycyjne, lepiej dopasowane do takich założeń strategii inwestycyjnej. Choć na pierwszy rzut oka kontrakty futures są dość skomplikowanym pod względem budowy instrumentem pochodnym, to jednak szybko przekonamy się, że tak naprawdę nie ma w nich nic trudnego, a stanowią one świetny materiał do stworzenia zyskownej, opartej na dywersyfikacji strategii. 

Czy kontrakty futures są ryzykowne? 

Jak w przypadku wszystkich inwestycji, tak również kontrakty terminowe to instrument, który wiąże się z dużym ryzykiem. Dlatego też pamiętajmy, że choć potencjalne zyski handlu na kontraktach futures są nieograniczone, jest to miecz obosieczny. W równym stopniu wartość instrumentu bazowego może drastycznie spaść, co będzie miało odzwierciedlenie w zrealizowaniu przez nas straty. 

Dlatego też przed rozpoczęciem inwestowania w kontrakty bardzo istotne jest, by dogłębnie poznać specyfikę tego instrumentu, mechanikę nim rządzącą a także dobierać odpowiednie zaangażowanie kapitału do naszych kompetencji i możliwości finansowych. 

Poprzedni artykułJak jest wyceniania nieruchomość komercyjna?
Następny artykułBogata oferta hurtowni stali jakościowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj