polski producent obuwia do pracy

Obuwie to podstawowy element ubioru, również w pracy. Źle dobrane buty stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia nie tylko naszych stóp, ale również kręgosłupa. Dlaczego buty do pracy powinny zostać odpowiednio dopasowane? Uwzględniając zawód, środowisko pracy oraz szczegółowe wymagania technologiczne dyktowane przez obowiązujące normy, sprawdzamy, jakie obuwie medyczne, robocze i BHP warto wybrać.

Buty ochronne a standardy w danej pracy – najważniejsze informacje

Obuwie robocze musi być przede wszystkim wygodne i bezpieczne. Oznacza to, że powinno chronić stopy przed potencjalnymi zagrożeniami, które mogą wystąpić podczas wykonywania rutynowych czynności w pracy. W wielu środowiskach istnieje bezpośrednie ryzyko uszkodzenia stopy, wskutek uderzenia. Specjalistyczne obuwie stanowi normę w branżach takich, jak budownictwo czy logistyka, wykorzystywane jest także na szeroką skalę w branży produkcyjnej. Obuwie BHP noszone jest również przez personel medyczny. Odpowiadają za to konkretne normy.

Buty zakładane do pracy można podzielić na trzy główne kategorie:

Obuwie bezpieczne

To obuwie robocze z charakterystycznym noskiem, chroniącym przed siłą nacisku na poziomie co najmniej 200 J. Jest również odporne na ściskanie o mocy co najmniej 15 kN. Szczegółowe wymagania określone są na podstawie normy PN-EN ISO 20345. Jest to najbezpieczniejszy typ obuwia, który spełnia restrykcyjne wymagania m.in. w budownictwie.

Obuwie ochronne

W tym przypadku mowa o wymaganiach na poziomie około 100 J (siła naciku) oraz 10 KN (ochrona przed ściskaniem). Dokładne wymagania określa obowiązująca norma PN-EN ISO 20346.

obuwie robocze i obuwie bhp

Obuwie zawodowe

Buty te mają cechy obuwia roboczego, jednak nie posiadają charakterystycznego noska na zakończeniu. Oznacza to, że są najczęściej dostosowane do pracy, w której nie występuje ryzyko zmiażdżenia stopy. Według obowiązujących standardów, obuwie zawodowe powinno spełniać normę PN – EN ISO 20347. Można tutaj zakwalifikować przede wszystkim obuwie medyczne, przystosowane do pracy w szpitalach. Istotną cechą jest wysoka odporność na przebicie. Obuwie wykorzystywane przy zabiegach czy podczas wykonywania obowiązków zawodowych, może mieć otwarte palce lub piętę. Medycy zwracają uwagę na komfort, który zapewniają grube podeszwy, wielu jest zwolennikami drewniaków. Obuwie medyczne powinno się odznaczać wyprofilowaną podeszwą, gwarantującą swobodne poruszanie się i pracę w warunkach szpitalnych.

Jak wybrać obuwie medyczne, specjalistyczne?

Decydując się na zakup butów roboczych, należy wybrać produkt, który spełnia wszystkie wymagania środowiskowe. Wybierając obuwie BHP, powinno się brać również pod uwagę materiał. Powinien być solidny oraz odporny na działanie różnych substancji. Zazwyczaj wykorzystuje się naturalną skórę lub specjalistyczne tekstylia. Kluczowe są normy obowiązujące w danej branży. W zależności od środowiska pracy, istotna jest podeszwa obuwia roboczego. Może być ona elektroizolacyjna i antypoślizgowa (budownictwo, logistyka, branże specjalistyczne). Niektóre modele mogą być szczególnie odporne na chemikalia, inne natomiast na temperaturę. Wiele zależy od doboru materiału oraz jego gęstości. W przypadku butów medycznych sprawdza się podeszwa drewniana, gwarantująca dobrą przyczepność do podłoża.

Każdy producent prezentuje tabelę z rozmiarami, pozwalając lepiej dobrać produkt. Aby obuwie do pracy było wygodne, powinno być ok. pół centymetra dłuższe od samej stopy. Według ogólnych zasad, pięta powinna swobodnie przylegać do buta. Obuwie nie powinno uciskać. W przeciwnym razie praca w nim będzie niekomfortowa. W przypadku butów medycznych dużą rolę ogrywa wygoda. Wielogodzinna praca wymaga dobrania odpowiedniej pary, która pozwoli na swobodne wykonywanie obowiązków zawodowych.

obuwie medyczne

Gdzie szukać dobrej jakości obuwia do pracy?

Zarówno odzież robocza, jak i buty spełniające normy można nabyć w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Warto zdecydować się na zakup online, głównie ze względu na atrakcyjne ceny. Odzież BHP i buty medyczne oferowane przez Promedyk.eu zapewnią komfort podczas pracy, gwarantując bezpieczeństwo. Polski producent obuwia do pracy, specjalizuje się w produkcji modeli przeznaczonych dla branży medycznej oraz obuwia roboczego.

Poprzedni artykułCzym jest lie detector test – wykrywacz kłamstw
Następny artykułAutomaty vendingowe- czy się opłaca? Gdzie postawić i ile kosztuje automat vendingowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj