Do czego służą zakrętarki akumulatorowe?

Chyba każdy z nas miał kiedyś problem z odkręceniem zapieczonej śruby. Najczęściej dotyczy to śrub w kołach samochodu. Jeśli przy wymianie opon zostały one zbyt mocno dokręcone lub nie oczyszczono ich, po pewnym czasie odkręcenie jest trudne. Pomóc w tym może akumulatorowa zakrętarka udarowa. Urządzenie, które powinno być na wyposażeniu każdego warsztatu, jak również warto je mieć w kabinie samochodu lub domowym garażu. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat takich zakrętarek.

Jak działa akumulatorowa zakrętarka udarowa?

Jest to elektronarzędzie stworzone do tego, aby odkręcać i zakręcać śruby oraz ich nakrętki. Poręczna konstrukcja może nieco przypominać wkrętarkę. Jednak to, co odróżnia oba sprzęty do moc silnik. Wkręcenie wkrętu wymaga znacznie mniejszej mocy silnika niż odkręcenie zapieczonej śruby. W urządzeniach tego typu ważna jest również pojemność akumulatora. I tu trzeba znaleźć kompromis pomiędzy optymalną pojemnością a wagą zakrętarki. Im większy akumulator, tym niestety cięższe całe urządzenie. Kupując akumulatorowe zakrętarki, trzeba również zwrócić uwagę na to, aby miały silnik bezszczotkowy. Jest on trwalszy i mniej podatny na uszkodzenia, szczególnie kiedy wykorzystujemy maksymalny moment obrotowy.

Zakrętarka ma nam pomóc w odkręcaniu śrub. Dzięki temu nie musimy się z nimi siłować ręcznie, zrobi to za nas wysoki moment obrotowy. W przypadku mocno zapieczonych śrub zbawiennym może być udar. Jest to opcja, dzięki której seria mikro uderzeń pozwala poluzować śrubę, przyspieszając jej bezinwazyjne odkręcenie. Dobrej jakości akumulatorowa zakrętarka udarowa ma regulowaną częstotliwość udaru, co pozwala ograniczyć uszkodzenie śrub lub gwintu. Jeśli właśnie takich sprzętów szukasz, odwiedź hps-polska.pl, a na pewno znajdziesz tam coś odpowiedniego dla siebie.

Nie tylko pojemność akumulatora decyduje o wyborze zakrętarki

Wiele osób nie mając doświadczenia z tego rodzaju urządzeniami, dokonuje ich zakupu w oparciu o tylko jeden parametr. Jest nim pojemność akumulatora. Bez wątpienia jest on ważny, ale naszym zdaniem nie najważniejszy. Priorytetowe informacje, które mogą pomóc w wyborze to:

  • napięcie akumulatora, przekładające się na moc silnika,
  • silnik bezszczotkowy, wysoce niezawodny i trwały,
  • moment obrotowy, im wyższy, tym lepszy,
  • pojemność akumulatora, optymalnie, jeśli akumulatorowa wkrętarka udarowa ma 2 akumulatory w zestawie.

Dlaczego właśnie silnik bezszczotkowy, nazywany również synchronicznym jest polecany dla wkrętarek? Odpowiedź jest prosta. Pozwala on na bardzo precyzyjne ustawienie momentu obrotowego, a przy tym działa z pełną mocą nawet przy słabym naładowaniu akumulatora. Udarowe zakrętarki akumulatorowe dla profesjonalistów, powinny charakteryzować się bardzo dużą liczbą cykli zakręcania na pełnym obciążeniu dla jednego ładowania akumulatora. Optymalny wynik to 350. Oczywiście w codziennym użytkowaniu rzadko kiedy będziemy mieć do czynienia z tak dużą liczbą zakręceń. Kiedy jednak pracujemy w stoczni lub konstruujemy most, wynik ten nikogo już nie dziwi.

Czy warto kupić zakrętarki akumulatorowe?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna — pozytywna. Jeśli często masz do czynienia z dokręcaniem i odkręcaniem śrub oraz pracujesz w terenie, bez możliwości korzystania z zasilania sieciowego, to akumulatorowa zakrętarka udarowa jest odpowiednim wyborem. Aby być z niej w pełni zadowolonym, pamiętaj, by przy zakupie sprawdzić napięcie akumulatora, czy jest w niej silnik bezszczotkowy, a także maksymalny moment obrotowy. Jeżeli masz wątpliwości jak korzystać z urządzenia lub jakie jest zalecane napięcie akumulatora, skontaktuj się z doradcą klienta sklepu, w którym masz zamiar kupić zakrętarkę.

Poprzedni artykułBadania użyteczności – dlaczego warto je wykonać?
Następny artykułProdukcja profili z tworzyw sztucznych – jak przebiega i czym różnią się od siebie profile?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj