zachowanie w teatrze

Przedstawienia teatralne cieszą się dużym zainteresowaniem społeczeństwa ze względu na niepowtarzalność każdego spektaklu, brak bariery pomiędzy widzem a aktorem oraz możliwość odbioru sztuki w większym gronie osób. Wybierając się na sztukę inscenizowaną, należy jednak pamiętać o odpowiednim ubiorze i zachowaniu. Warto znać teatralny savoir-vivre.

Zajmowanie miejsca

Do każdego biletu przypisany jest określony numer fotela. Zdarza się, że teatry sprzedają otwarte wejściówki, które uprawniają widza do dowolnego miejsca, nie zajętego przez inną osobę. Szukając swojego fotela, należy pamiętać, by nie odwracać się tyłem do widowni. Jeśli dana osoba przesunie się w celu udostępnienia większej przestrzeni, dostateczną formę podziękowań za uprzejmość stanowi skinienie głowy. Nie trzeba za każdym razem powtarzać zwrotu „dziękuję”. Warto również pamiętać, by na spektakl przyjść kilkanaście minut wcześniej przed godziną inauguracji przedstawienia. W przypadku konieczności przepuszczenia innej osoby, należy podnieść się z miejsca. Przesunięcie nóg w bok nie zapewnia bowiem dostatecznej przestrzeni.

Brawa i owacje na stojąco

Oklaski stanowią akustyczną formę uznania widza dla aktorów oraz twórców spektaklu. Należy jednak pamiętać, że klaskanie w trakcie przedstawienia nie jest wskazane. Brawa mogą bowiem przeszkadzać aktorom granie na scenie, utrudniając ponadto widzom odbiór sztuki. Aplauz warto zatem zrealizować po zakończeniu przedstawienia. Nierzadko można podkreślić swój zachwyt nad sztuką, klaszcząc na stojąco. W teatrze nie należy jednak gwizdać. Jeśli utwór nie przypadł do gustu konkretnej osobie, powinna ona po cichu opuścić salę. W trakcie przedstawienia nierzadko można usłyszeć odgłosy kaszlu. Wiele osób myśli, że dobrym momentem na tego typu dźwięki jest krótka przerwa w trakcie akcji przedstawienia. Warto jednak pamiętać, by pochrząkiwać, gdy ze sceny dobiega głośna muzyka itd. Kaszlenie nie będzie wówczas przeszkadzać innym widzom.

Udając się do teatru w Warszawie, warto pamiętać o odpowiednim stroju oraz kulturze zachowania. W przeciwnym razie można bowiem obrazić twórców i utrudnić innym osobom odbiór przedstawienia.

Poprzedni artykułJak zadbać o profesjonalny wizerunek firmy?
Następny artykułCzy najwyższe oprocentowanie lokat zawsze oznacza najwyższe zyski?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj