Przestrzeń miejska powinna być nie tylko estetyczna, ale i w pełni funkcjonalna dla mieszkańców. Miejskie chodniki, deptaki czy parki są urozmaicane szczególnymi elementami, które określane są mianem obiektów małej architektury. To właśnie dzięki tym niewielkim formom budowlanym miasto staje się lepiej zagospodarowaną przestrzenią. W jakim celu włodarze miejscy, a także prywatni właściciele skwerów, ogrodów czy dużych posesji inwestują w małą architekturę? Cele jej tworzenia wyjaśniamy w poniższym artykule.
Czym są obiekty niewielkiej architektury miejskiej?
Mała architektura to pojęcie niezwykle ogólne, które oznacza nieduże obiekty budowlane, zlokalizowane w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Najczęściej umieszczane są one w grupach, czego przykładem są donice drewniane nowoczesne – które można ujrzeć w centrach dużych miast, przy najbardziej reprezentatywnych deptakach. Inny przykład to drewniane kosze na śmieci z aluminiowym wkładem. Kosz na śmieci drewniany nie tylko jest przydatny w celu zbierania odpadów, ale również wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju – zachęcając do dbania o lokalne środowisko. Małą architekturę miejską mogą stanowić także pomniki, fontanny, piaskownice, ławki parkowe, a także obiekty o znaczeniu religijnym (np. przydrożne kapliczki). Można zatem stwierdzić, że są to specjalne konstrukcje, które można spotkać przechadzając się po centrum miasta czy też korzystając z rekreacji w parku miejskim.
Zalety małej architektury instalowanej w miastach
Tak w zasadzie po co stosuje się tego rodzaju instalacje, szczególnie w miastach? Jedną z przyczyn może być chęć wdrażania coraz to bardziej użytecznych rozwiązań, które służą mieszkańcom i przyrodzie. Wprowadzenie ekologicznych rozwiązań staje się kluczowym aspektem w tworzeniu przyjaznego środowiska miejskiego. Często, inwestując w małą architekturę, zwraca się uwagę na to, aby była ona stworzona z biodegradowalnych lub naturalnych surowców. Obiekty, finansowane najczęściej z funduszy publicznych (choć część inwestycji pokrywają prywatni inwestorzy), służą turystom i miejscowym. Ważnym celem ich instalowania jest zatem poprawa użyteczności, która polega na zwiększeniu funkcjonalności przestrzeni miejskiej. To nie jedyne argumenty, które są związane z pytaniem zawartym w tytule artykułu. Przykładowo, tradycyjna ławka z donicami może być wykorzystana jako:
- miejsce do odpoczynku dla osób przechadzających się daną częścią miasta;
- dodatkowa bariera, która pozwala na lepsze kontrolowanie ruchu w określonych miejscach;
- element zwiększający lokalną estetykę przestrzeni, który tworzy spójny krajobraz miejski.
Rola małej architektury w mieście
Bez wątpienia rola niewielkich, nowoczesnych obiektów architektonicznych będzie nabierać na znaczeniu. Przykładem może być oświetlenie miejskie, które korzysta z technologii solarnej, umożliwiającej zasilanie lamp. W wielu miastach stawiane są m.in. podgrzewane ławki, które również do swojego działania wykorzystują energię słoneczną. Elementy małej architektury są projektowane z myślą o potrzebach mieszkańców. Dostępność technologii, możliwości produkcyjnych oraz wielość pomysłów sprawiają, że tego typu obiekty będą przez wiele dziesięcioleci ważnym elementem architektonicznym miast. Dzięki niepozornym konstrukcjom można ponadto tworzyć spójną i atrakcyjną wizję urbanistyczną – co pomaga w wyróżnieniu miejscowości na tle innych miast w Polsce. Reasumując, mała architektura urozmaica wygląd placów, parków, ulic, a także prywatnych posesji – w końcu różnego rodzaju ławki, donice, czy pergole mogą być instalowane także w takich miejscach.