Spawanie jest procesem wymagającym odpowiedniego zabezpieczenia oczu, twarzy i szyi przed odpryskami roztopionego metalu, iskrami oraz szkodliwym promieniowaniem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów osłon, które można stosować podczas spawania, w tym między innymi maski, przyłbice oraz gogle ochronne. Przed wyborem konkretnego rozwiązania warto wiedzieć jakie są ich wady i zalety oraz jak je porównać między sobą. Przedstawimy najważniejsze kryteria wyboru oraz charakterystykę poszczególnych osłon oczu, twarzy i szyi.
Rodzaj i stopień zaciemnienia
Podstawową kwestią podczas doboru osłony twarzy i oczu podczas spawania jest możliwość regulacji stopnia zaciemnienia, tak aby mógł być dostosowany do intensywności łuku spawalniczego. Wraz ze wzrostem intensywności łuku, powinien zwiększać się stopień zaciemnienia. Osłony mogą mieć stały lub zmienny stopień zaciemnienia. Stały stopień charakteryzuje się tym, że osłona zawsze ma taki sam poziom przyciemnienia, niezależnie od panujących warunków. Osłony ze zmiennym stopniem przyciemnienia, samościemniające, wyposażone są w czujniki światła, dzięki którym poziom zaciemnienia dostosowuje się do warunków spawania. Osłony wyposażone w filtr samościemniający są z reguły droższe, ale znacząco podnoszą komfort oraz bezpieczeństwo spawacza, gdyż nie jest konieczne ich podnoszenie i opuszczanie przy każdym zapłonie i zgaśnięciu łuku.
Komfort pracy
Kluczową kwestią przy doborze maski, przyłbicy czy gogli, jest komfort użytkowania. Kluczowe jest aby osłona była wygodna – nie uciskała, nie ocierała oraz nie przesuwała się podczas pracy. Bardzo istotnym aspektem jest sposób mocowania na głowie – osłona może być mocowana za pomocą opaski lub hełmu. Opaski są najbardziej przystępnym cenowo rozwiązaniem, ale ich ograniczeniem jest mniejsza wygoda i stabilność. Z kolei hełmy zapewniają lepszą stabilność, ale także są cięższe i droższe. Cechą, która będzie decydowała o wygodzie i jakości wykonania osłony jest materiał:
- tworzywo sztuczne – lekkie i tanie, ale mniej odporne na uszkodzenia,
- metal – ciężki i trwały, ale może ulegać nagrzaniu lub rdzewieniu,
- włókno węglowe – lekkie i wytrzymałe, z reguły droższe.
Przyłbica, gogle czy maska do spawania?
W każdej wymienionej kategorii występuje wiele różnych rodzajów produktów, ale warto znać podstawową charakterystykę przyłbic, gogli oraz masek do spawania. Przede wszystkim, różnią się one ceną i zakresem ochrony, a w efekcie komfortem podczas spawania.
Gogle spawalnicze
Najprostszym rozwiązaniem ochronnym są zdecydowanie gogle. Zazwyczaj są wyposażone w zaciemnione szybki, które chronią przed promieniowaniem oraz iskrami. Zaletą gogli jest niska cena oraz mały ciężar, ale odstają od przyłbic i masek poziomem ochrony. Przede wszystkim nie chronią całej twarzy, a także mogą parować podczas pracy, co obniża wygodę. Nie są przeznaczone do spawania łukowego z uwagi na niski stopień filtrów oraz brak osłony całej twarzy, wymaganego ze względu na możliwe odpryski.
Przyłbice spawalnicze
Przyłbice są rodzajem osłon, których szybki wyposażone są w zaciemnione filtry chroniące przed promieniowaniem i iskrami. Są cięższe i droższe od gogli, ale zapewniają lepszą ochronę i widoczność. Nadają się do wszystkich rodzajów spawania, ale wymagają dopasowania i regulacji.
Maski spawalnicze
Maski są najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem, które często wyposażone są w różnego rodzaju dodatki w postaci dodatkowych filtrów, wentylatorów czy czujników światła. Maski są z reguły najcięższe i najdroższe, ale nadają się do wszystkich rodzajów spawania i gwarantują największy komfort przy pracy.
Środki ochrony warto dopasować do potrzeb
Maski, przyłbice i gogle spawalnicze to niezbędne elementy ochronne podczas spawania. Decydując się na konkretne rozwiązanie warto wziąć pod uwagę zarówno jego zalety, jak i ograniczenia. Podstawowym parametrem każdej osłony jest stopień zaciemnienia, który należy dopasować do rodzaju spawania, ale równie ważny jest także komfort pracy, który jest różny zależnie od wybranej opcji. Każde rozwiązanie różni się również ceną, ale warto pamiętać, że w przypadku bezpieczeństwa i higieny pracy, najtańsze rozwiązania nie zawsze są najlepsze, zatem należy dopasować rozwiązanie indywidualnie w zależności od potrzeb. Zarówno maski, jak i przyłbice oraz gogle będą dobrym rozwiązaniem, jeżeli będą używane ściśle z zaleceniami.