Czy jesteś właścicielem samochodu z normą emisji spalin, który ma więcej niż 20 lat? Jeśli tak, to może warto pomyśleć o sprzedaniu go na złomowanie. Ponieważ świat staje się coraz bardziej świadomy wpływu zanieczyszczeń i emisji dwutlenku węgla na naszą planetę, teraz jest świetny moment, aby sprzedać swój pojazd do złomowania i jednocześnie pomóc chronić środowisko. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego złomowanie starego auta może być ważnym krokiem, który należy podjąć, oraz dlaczego warto zdecydować się na kasację pojazdu.
Co oznacza złomowanie dla twojego starego samochodu?
Zanim przejdziemy dalej, wyjaśnijmy najpierw, czym właściwie jest złomowanie aut. Kasacja samochodu nie oznacza przecież, że znika on całkowicie – oznacza to, że części samochodu są poddawane recyklingowi. Samochody składają się z wielu różnych materiałów, w tym stali, miedzi, cynku i aluminium. Na wiele z tych metali jest wysoki popyt i mogą być przetopione oraz ponownie wykorzystane. Dodatkowo, materiały ze starych aut mogą być zamienione w energię poprzez spalanie i paliwo odnawialne, co pomaga zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Złomowanie samochodu jest przyjazną dla środowiska alternatywą dla pozostawienia go w garażu i rdzewienia. No a dodatkowo trzeba za niego opłacać składkę ubezpieczenia OC – dopóki go nie wyrejestrujemy.
Recykling aut wiąże się z tym, że wszystkie materiały, z których składa się samochód, mogą być ponownie wykorzystane. Jak już wspomnieliśmy, wiele z nich zostanie przekształcone w energię, która może pomóc w zasilaniu i ogrzewaniu domów. Materiały ze złomowanego samochodu mogą być również wykorzystane w nowych samochodach, samolotach i wielu innych produktach – wszędzie tam gdzie użyte są metale.
Czy warto sprzedać stare auto, nie tylko by chronić środowisko?
Złomowanie samochodu może być w rzeczywistości świetnym sposobem na zarobienie dodatkowej gotówki. Jeśli Twój samochód ma wysoką wartość złomową, możesz zarobić sporą sumę pieniędzy. Jeśli posiadasz stary pojazd, zalegający w garażu od lat i nie jest już sprawny ani bezpieczny do jazdy, prawdopodobnie nie używasz go jako źródła dochodu. Sprzedając swój samochód na złom, możesz znacznie zmniejszyć ilość bałaganu w garażu i zastąpić go gotówką na swoim koncie bankowym.
Jakie samochody można oddać do recyklingu?
Określając wartość swojego samochodu, musisz zorientować się, czy samochód jest wart więcej, aby sprzedać go na części, czy też oddać na złom ze względu na materiały, z których został wykonany. Oprócz tego, są szanse, że można go sprzedać na podzespoły – w zależności od modelu pojazdu jaki masz do sprzedania. Nawet jeśli Twoje auto działa, prawdopodobnie nie spełnia obowiązujących obecnie norm dotyczących przeglądów technicznych pojazdów. Poruszanie się po publicznych drogach takim autem nie tylko wiąże się z możliwością otrzymania mandatu karnego, ale też (a może przede wszystkim) naraża innych jak i Ciebie na niebezpieczeństwo. Nie mówiąc już o niemalże zerowym komforcie z jazdy takich samochodem.
Podobnie sprawa ma się w przypadku samochodów po wypadkach Jeśli zdarzenie drogowe, w którym brał udział pojazd było więcej niż parkingową kolizją, zapewne jego stan techniczny nie pozwala na dalszą jazdę. Przy dzisiejszych cenach napraw blacharskich może okazać się, że jego doprowadzenie do dobrego stanu jest nieopłacalne i lepiej go sprzedać na skupie aut powypadkowych.
Czy powinieneś zezłomować swój pojazd samodzielnie czy udać się do profesjonalnego złomowiska?
Profesjonalny auto złom będzie w stanie podać Ci dokładniejszą cenę za Twój pojazd, ponieważ wartość materiałów może się wahać. Niektóre z auto złomów wyceniają auta dla swoich klientów także online lub telefonicznie. Dzięki temu będziesz znać cenę za złomowanie już po kilku minutach.
Do zalet korzystania z usług fachowców od złomowania aut można zaliczyć również wygodę tego rozwiązania. Zlecając kasację odpowiedniej firmie masz pewność, że demontaż pojazdu zostanie zrealizowany prawidłowo, a Ty nie musisz się niczym przejmować. Legalnie działające przedsiębiorstwa oferują wszystkie dokumenty oraz kwity umożliwiające dalsze wyrejestrowanie auta w Wydziale Komunikacji miejscowe Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego.
Oczywiście możesz zezłomować go samodzielnie. Jednak to wtedy na Tobie spoczywa obowiązek dostarczenia (często zepsutego) samochodu do stacji demontażu pojazdów. Nie zawsze jest to łatwe zadanie oraz wiąże się z podjęciem dodatkowych środków na wynajem lawety samochodowej i przygotowaniem auta do transportu.
Jak znaleźć usługę złomowania i jakiej ceny możesz się spodziewać
Jeśli chcesz sprzedać swój samochód na złom, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest znalezienie złomowiska, do którego można oddać samochód. Możesz poszukać w internecie złomowiska w swojej okolicy lub zapytać znajomych, którzy już być może korzystali z takich usług. W rejonie Województwa Śląskiego znajdziesz wiele firm zajmujących się złomowaniem pojazdów.
Po znalezieniu właściwego auto-złomu warto dopytać jeszcze o ceny. Wartość złomu samochodowego dla różnych materiałów jest różna, ale przeciętny pojazd może wart około 500 do 1000 zł. Cena, jaką możesz uzyskać za swój samochód, zależy od materiałów, z których jest wykonany. Stal jest jednym z najczęstszych materiałów występujących w samochodach. W zależności od popytu na nią, wartość złomu stali może wynosić od 500 do nawet 1500 zł za tonę. Miedź jest stosowana w różnych komponentach elektrycznych i elektronicznych. Aluminium to kolejny powszechny materiał spotykany w samochodach. Jest ono używane w kołach (felgi), nadwoziach i blokach silnika. Plastik jest również częstym materiałem spotykanym we wrakach pojazdów. Różne rodzaje plastiku mają różne wartości złomu, niestety ten materiał raczej klasyfikuje się jako odpad i nie zlicza ceny za złomowanie.