Podróżowanie pociągiem z każdym rokiem staje się coraz bardziej komfortowe. Pasażerowie mogą łatwiej kupić bilety pkp przez serwis internetowy, jeżdżą nowoczesnymi wagonami, mogą wybrać drugą klasę lub pierwszą z dodatkowymi udogodnieniami, ale to nie wszystko. W niniejszym artykule przedstawiamy zalety podróży pociągiem z dziećmi. Sprawdź rozkład jazdy pociągów i ruszaj w drogę!

Postaw na wygodę w podróży z dziećmi – kup bilet pkp do przedziału dla rodzin z dziećmi

Jedziesz z dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 6 lat? Skorzystaj ze zniżek, kup bilet pkp i wybierz przedział dla rodzin z dziećmi do lat 6. To specjalna przestrzeń, w której miejsce mogą zająć matki lub ojcowie z dzieckiem do 6 roku życia i kobiety w ciąży. Czym różni się przedział od pozostałych w wagonie pociągu? Jest dostosowany do potrzeb najmłodszych pasażerów. 

W pociągach PKP Intercity jest to jeden 6 lub 8-osobowy przedział, a w pociągach Pendolino trzy przedziały z 4 wygodnymi miejscami siedzącymi. Szerokie siedzenia mają komfortowe podłokietniki, w przedziale znajdują się rozkładane stoliki, indywidualne oświetlenie oraz wieszaki na odzież. To sprawia, że rodzic może wygodnie posadzić dziecko, powiesić ubranie na wieszaku i zrelaksować się podczas wspólnej podróży.

Przestrzeń w przedziałach dla rodzin z dzieckiem do lat sześciu sprzyja zabawie. Dziecko może w ciszy bawić się zabranymi do pociągu zabawkami, rysować, a nawet układać puzzle z rodzicem. W pociągu można nieodpłatnie przewozić wózek dziecięcy, w którym młodsze dzieci będą mogły spać podczas podróży. Obecnie 1 klasa i 2 klasa pociągu mają optymalny standard pozwalający na podróżowanie z dziećmi. 

Rezerwacji miejsca w przedziale dla rodzin z dziećmi dokonuje tylko jeden z opiekunów wraz ze swoim podopiecznym. Wygodą dla rodzin podróżujących z dziećmi, jest możliwość skorzystania z wagonu restauracyjnego WARS – w którym można poprosić o wrzątek lub skorzystać z oferty z posiłkami przygotowanymi z myślą o młodszych podróżujących. Rodziny wielodzietne mogą liczyć na jeszcze większe korzyści ekonomiczne w WARS-ie. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą skorzystać z ulgi: 20% na menu dziecięce i 10% na dania dla dorosłych.

Zniżki dla rodziny na bilety pkp

Planujesz wyjazd z dzieckiem na ferie, wakacje lub do rodziny? Pamiętaj o zniżkach,  jest ich całkiem sporo. Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko, z którym planujesz podróżować. W przypadku najmłodszych dzieci obowiązują w pkp intercity bezpłatne przejazdy dla osób do ukończenia 4 roku życia. Należy pamiętać o zapewnieniu dla takiego malucha tzw. biletu zerowego. Dokument funkcjonuje jako bilet dodatkowy do biletu osoby dorosłej (można go nabyć przez internet).

Jakie ulgi obowiązują w pociągach pkp intercity dla starszych dzieci? Dzieciom w wieku szkolnym, które uczęszczają do szkół w Polsce lub w innym kraju, w którym prowadzona jest nauka w języku polskim, przysługują zniżki na pociągi na podstawie uprawniających do tego dokumentów (legitymacji szkolnej). Dzieci uczące się w szkole poza granicami Polski mogą skorzystać z ulgi na kolej wówczas gdy pobierają naukę języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim, jednak nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia.

W każdym przypadku, gdy bilet na pociąg został zakupiony ze zniżką, należy pamiętać o dokumentach potwierdzających wiek dziecka lub jego uprawnienie do ulgi. W przypadku uczniów zza granicy dokument wystawia Konsul Rzeczypospolitej Polskiej. Dzieci w wieku przedszkolnym, które uczęszczają do tzw. zerówki, powinny posiadać zaświadczenie wydane przez jednostkę przedszkolną. Sprawdź, jakie zniżki obowiązują na połączenia, wykorzystując rozkład jazdy pociągów i wyszukiwarkę połączeń i zwiedzaj Polskę!

bilety rodzinne, podroze pociagiem

Zniżka szkolna, Bilet Rodzinny — jak kupić taniej bilety na pociąg dla rodziny?

Większość uczniów obowiązuje tzw. ulga szkolna, której wysokość zależna jest od rodzaju pociągu. Jednorazowy bilet łączy się zazwyczaj z 37% zniżką we wszystkie rodzajach pociągów (pospieszne i regionalne), natomiast uczniowie uprawnieni do ulgi w pociągach regionalnych i pospiesznych na podstawie imiennych biletów miesięcznych skorzystać mogą już z 49% zniżki od podstawowej ceny biletów pkp. 

Podstawą uprawniającą do ulgi dla uczniów jest legitymacja szkolna. Bilety pkp ze zniżką dla dziecka można kupić przez serwis internetowy EuroPodróże.pl.  Z tzw. ulgi szkolnej mogą skorzystać osoby uczące się do ukończenia 24 roku życia. Należy pamiętać, że tzw. ulga szkolna, to co innego niż ulga studencka (ta obowiązuje do 26 roku życia). 

To nie koniec oszczędności w przypadku podróży pociągiem z dzieckiem. Na obniżki od ceny bazowej można liczyć również, gdy podróżuje się rodzinnie. Jak obniżyć koszt podróży pociągiem? Rodzina, która podróżuje z dziećmi, z których przynajmniej jedno nie ukończyło 16 roku życia, mogą skorzystać z oferty promocyjnej Bilet Rodzinny. Taka ulga handlowa pozwala obniżyć koszt biletu aż o 30% od ceny bazowej w pociągach EIC i EIP. Bilet Rodzinny obowiązuje dla grup od 2 do 5 osób. 

Jeśli przykładowo dwie osoby dorosłe z dwójką dzieci planują wyjazd do Malborka pociągiem, a przynajmniej jedno dziecko jest poniżej 16 roku życia, mogą skorzystać z oferty „Bilet Rodzinny”. Co zrobić, gdy jeden dorosły chce wysiąść wcześniej? Bilet Rodzinny pkp będzie ważny do momentu, w którym w grupie pozostaną co najmniej 2 osoby, w tym jedno dziecko do ukończenia 16 lat. 

Zniżka dla małych grup – kup bilet na pociąg w ofercie Taniej z Bliskimi

Nie trzeba być rodziną z dzieckiem poniżej 16 roku życia, by skorzystać ze zniżki dla małej grupy pasażerów. Jeśli wspólną podróż planuje od 2 do 6 osób pociągami TLK lub IC,  osoby te  mogą skorzystać z 30% ulgi i wcale nie muszą być ze sobą spokrewnione. Warto pamiętać, że ta oferta łączy się z pozostałymi zniżkami (ulgami ustawowymi) przysługującymi pasażerom podróżującym kolejami. Koszt biletów zatem będzie jeszcze niższy w przypadku np. studentów, uczniów czy seniorów.

Jeśli przykładowo osoba dorosła jedzie z 17-letnim dzieckiem, nie skorzysta z biletu rodzinnego, ale z oferty Taniej z Bliskimi już tak. A więc przejazd pociągiem na trasie Kraków-Warszawa, pociąg tlk Warszawa-Gdańsk czy pociąg intercity Kraków-Wrocław – to wygoda i duże oszczędności. Wyszukiwarka połączeń pkp na stronie EuroPodróże.pl posiada intuicyjny panel, który ułatwi Ci dodawanie zniżek. 

Jak skorzystać z oferty Taniej z Bliskimi? Wystarczy kupić bilet na przejazd w tym samym wagonie, na tej samej trasie, na ten sam dzień i na ten sam pociąg. Należy również pamiętać, by bilet tlk lub intercity kupić najpóźniej 1 dzień przed wyjazdem. Dzięki ofercie Taniej z Bliskimi podróże pociągiem tlk lub intercity z rodziną lub grupą przyjaciół są tańsze.

Podróż z dzieckiem pociągiem — szybkość, wsparcie i bezpieczeństwo EuroPodróże.pl

Podsumowując, podróże pociągiem są dla pasażerów z dziećmi bardziej komfortowe i opłacalne pod kątem ekonomicznym. Wyszukiwarka połączeń pkp na EuroPodróże.pl jest optymalnie dopasowana do użytkowników, a zakup biletu ze zniżkami dzięki intuicyjnym funkcjonalnościom jeszcze prostszy. Kupując bilet przez serwis EuroPodróże.pl pasażerowie zyskują korzyści — zapis biletu w kalendarzu zaledwie jednym kliknięciem, bilet na e-mail i sms (lub przypomnienie przed odjazdem) i profesjonalne wsparcie wielojęzycznego BOK. 

Młodzi pasażerowie mogą z rodzicami podróżować tanio i komfortowo. Pociąg stwarza możliwości do spędzenia aktywnego czasu, a podróże wpływają na poszerzenie horyzontów i kreatywność. To duża oszczędność czasu i pieniędzy, a poza tym niezwykła przygoda. A jeśli poszukujesz inspiracji do podróży po Polsce lub porad dotyczących podróży pociągiem, znajdziesz je na stronie EuroPodróże.pl. 

Sprawdź połączenia pkp w serwisie internetowym EuroPodróże.pl i ruszaj w Polskę z rodziną lub bliskimi! 

Poprzedni artykułJak usprawnić pracę CFO?
Następny artykułUlga odsetkowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj