Ulga odsetkowa
Ulga odsetkowa

Zakup lub budowa domu to zadanie wymagające dużych nakładów finansowych. Najczęściej decyzja podejmowana jest po ustaleniu, czy gromadzić oszczędności, czy skorzystać z kredytu mieszkaniowego. Oba te rozwiązania mają swoje plusy. Kredyt pozwala bowiem szybko spełnić marzenie o własnych czterech ścianach, a do tego można skorzystać z ulg budowlanych, które obniżą koszt inwestycji.

Jedną z nich jest ulga odsetkowa. Mimo że nie funkcjonuje już ona w obecnej ustawie o PIT, nadal warto brać ją pod uwagę jeżeli budowało się dom w latach 2002-2006.

Czym jest ulga odsetkowa?

Ulga odsetkowa to jeden z rodzajów udogodnień podatkowych, które przysługują osobom starającym się o kredyt na cele mieszkaniowe.

Pozwala ona obniżyć koszty spłaty kredytu poprzez odliczenie od podatku dochodowego części odsetek, jednak wyłącznie wtedy, gdy pożyczkodawcą jest bank lub SKOK. Należy pamiętać, że od roku 2007 ulga ta nie funkcjonuje już w polskim prawie podatkowym – dotyczy ona wyłącznie kredytów zaciągniętych w latach 2002 – 2006.

O ile ulgę odsetkową można rozliczyć w tradycyjny sposób przy pomocy papierowego formularza, lepiej jest zrobić to przez internet. Wypełnianie deklaracji PIT-37, PIT-28 czy PIT-B online jest znacznie szybsze i przyjemniejsze, bez konieczności tracenia czasu na wizytę w US.

Co można odliczyć w ramach ulgi odsetkowej?

Sposób działania ulgi odsetkowej nie ma wpływu na wysokość rat ani nie zmniejsza całkowitej wartości kredytu. Umożliwia ona jedynie odliczenie odsetek zaciągniętego kredytu.

Kto nadal może skorzystać z ulgi odsetkowej?

Ulga odsetkowa może być wykorzystana przez te osoby, które w latach 2002-2006 uzyskały kredyt na cele mieszkaniowe. Odliczenia dokonane w ramach praw nabytych mogą być rozliczone do końca 2027 roku, jednak nieruchomość na którą został zaciągnięty kredyt nie może być starsza niż 2002 rok.

Kiedy nie można skorzystać z ulgi odsetkowej?

Ulga odsetkowa nie jest dostępna dla podatników, którzy już skorzystali z innych rodzajów ulg budowlanych, w tym również takich, na które mieli oni prawo na zasadzie praw nabytych lub wpisali je do kosztów uzyskania przychodu.

Dotyczy to wszelkiego rodzaju wydatków na cele mieszkaniowe – zakupu gruntu, odpłatnego przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu, budowy budynku mieszkalnego, wkładu budowlanego, remontu, nadbudowy, przebudowy oraz zakupu nowo wybudowanego budynku lub lokalu mieszkalnego.

Jeśli podatnik posiada oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, musiałby dokonać korekty zeznań podatkowych i dopłacić odsetki za zwłokę, by skorzystać z ulgi.

Ulga termomodernizacyjna jest wyjątkiem od powyższej reguły – można jednocześnie skorzystać z obu, w granicach spełnienia warunków obu ulg.

Zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego za granicą

Podatnicy mają prawo skorzystać z ulgi odsetkowej, jeśli zaciągnęli kredyt w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo–kredytowej, które mają swoją siedzibę w Unii Europejskiej, Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej. Odsetki można odliczać zarówno z kredytów pierwotnych, jak i refinansowych.

Zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego w obcej walucie

Jeżeli kredyt został zaciągnięty w obcej walucie, to ulga odsetkowa również ma zastosowanie. Do przeliczenia konkretnych kwot odliczeń od podatku stosuje się średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień spłaty odsetek kredytu.

Poprzedni artykułKup bilet pkp na EuroPodróże.pl i podróżuj komfortowo pociągiem z dziećmi!
Następny artykułJak wybrać dobre biuro rachunkowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj