Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że odzyskiwanie danych z dysku stanowi jeden z najtrudniejszych i jednocześnie najbardziej odpowiedzialnych procesów technicznych. Na tego typu działania składa się szereg różnych czynności, które prowadzą do jednego celu, jakim z całą pewnością jest skuteczne odzyskanie utraconych danych. Powinniśmy sobie również zdawać sprawę z tego, że odzyskiwanie danych z dysku może nastąpić nawet kosztem uszkodzenia urządzenia, z którego staramy się przywrócić utracone dane. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Podstawowe informacje, dotyczące odzyskiwania danych

Wspomnieliśmy już o tym, że odzyskiwanie danych z dysku to nic innego jak szereg działań, które dążą do tego, by odczytać, skopiować i później zabezpieczyć dane, które pierwotnie zostały zawarte na jakimś nośniku danych i doszło do ich utracenia. Mówiliśmy również o tym, że tego typu procesy wymagają pewnej priorytetyzacji działań, których podstawowym celem jest zabezpieczenie tego, co w danej chwili jest najważniejsze. Oznacza to więc, że odzyskiwanie danych z dysku staje się czynnością nadrzędną, nawet jeżeli miałoby dojść do uszkodzenia nośnika, na którym zostały zapisane konkretne pliki.

Z jakich nośników można odzyskać dane?

Najlepiej będzie, jeżeli przyjmiemy podstawową klasyfikacją wstępną i podzielimy nośniki na magnetyczne oraz półprzewodnikowe, czyli NAND. Jeżeli chodzi o nośniki magnetyczne, musimy tutaj przede wszystkim wymienić dyski twarde. Na szczęście, przez wiele lat pracy udało nam się dokładnie poznać konstrukcją i budowę dysków twardych, a także zapoznać z różnego rodzaju usterkami i słabymi punktami, których niewątpliwie nie da się w pełni wyeliminować.

W przypadku nośników typu NAND lub Flash wymienić możemy popularne karty pamięci, pendrive oraz dyski SSD. Nie będzie przesadą, jeżeli do tego rodzaju nośników zaliczymy telefony, smartfony, czy nawet tablety.

Uszkodzenia fizyczne i uszkodzenia logiczne a odzyskiwanie danych z dysku

Skoro sklasyfikowaliśmy już nośniki danych, czas zająć się klasyfikacją, dotyczącą generalnej pracy związanej z odzyskiwaniem danych. Wymienić tutaj należy uszkodzenia fizyczne i uszkodzenia logiczne. W przypadku uszkodzeń fizycznych mowa przede wszystkim jest wtedy, kiedy doszło do istotnej mechanicznej lub elektronicznej usterki danego nośnika. Jeżeli chodzi o usterki logiczne, może sprawa dotyczyć nośnika generalnie sprawnego, chociaż powinniśmy sobie zdawać sprawę z faktu, że uszkodzenia danych, do których doszło na poziomie logicznym, bardzo często swoje podstawowe źródło mają w usterce fizycznej danego urządzenia.

Kluczową kwestią jest to, że jeżeli tak naprawdę nie mamy całkowitej pewności odnośnie tego, jaki jest fizyczny stan danego nośnika, w żaden sposób nie powinniśmy wykonywać nieprzemyślanych działań, które z natury miałyby zadbać o odzyskiwanie danych z dysku, gdyż możliwe jest wtedy popełnienie wielu błędów, które stają się nieodwracalne.

Skomplikowane struktury, czyli macierze Raid

Macierze raid to wielodyskowe systemy, które służą do przechowywania danych. Mimo tego, że większość konfiguracji tego typu rozwiązań zakłada, uszkodzenie z jednego dysku nie powinno zakłócać przerwy w pracy macierzy, praktyka pokazuje zupełnie inne doświadczenia. Niestety, ale jeżeli tutaj zauważymy problem związany z utratą danych, powinniśmy pamiętać, że z tego typu zadaniem poradzą sobie tylko i wyłącznie wykwalifikowani fachowcy, którzy odzyskiwanie danych z dysku zajmują się na co dzień.

Podsumowanie

Odzyskiwanie danych z dysku to naprawdę skomplikowany proces, dlatego też nie powinniśmy samodzielnie podejmować żadnych czynności z tym związanych. Istotne jest to, że razie wątpliwości lub obawy, że mogło dojść do utraty danego pliku, od razu zabezpieczyć komputer lub inny nośnik danych. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyłączenie sprzętu i udanie się do wykwalifikowanego serwisu, który poradzi sobie z zaistniałym problemem. Warto wiedzieć o tym, że nie zawsze osoba zajmująca się informatyką czy elektroniką będzie miała dostateczną wiedzę i umiejętności, by móc uzyskać uszkodzone dane.

Poprzedni artykułTeksty reklamowe – co warto o nich wiedzieć?
Następny artykułEfektywne zarządzanie produkcją – warto postawić na sprawdzone modele działania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj