Budowanie bloga – od czego zacząć?

Gdzie założyć bloga i jak go prowadzić by zarabiać?

Blog to nic innego, jak rodzaj strony internetowej, na którym umieszczane są wpisy. Charakteryzuje się tym, że publikowane treści są układane chronologicznie. Bloga można założyć hobbistycznie oraz dla zarobku. Jeżeli pisze się bloga wyłącznie dla siebie, to nie trzeba sprawdzać, dla jakich oraz ilu potencjalnych odbiorców trafi. Inaczej sprawa wygląda, jeżeli blog ma zarabiać. Wówczas przed założeniem bloga, ważne jest sprawdzenie grupy odbiorców, do których chce się trafić.

Zakładanie bloga – nazwa oraz domena budowanego bloga

Budując bloga, należy zastanowić się nad jego nazwą. Musi ona być spójna z treścią, która będzie znajdować się na blogu. Istotne jest to, by odbiorcy, którzy trafiają na blog, wiedzieli już po jego nazwie, czego blog dotyczy. Jeszcze jedna ważna informacja, blog, który jest budowany zostaje umieszczony na domenie. Dlatego też dobrze jest sprawdzić, czy można zakupić domenę z identyczną nazwą, jaką wybrano na bloga.

Jest wiele firm hostingowych, które zajmują się domenami. Jednym z kroków przy budowaniu bloga, jest zakup domeny oraz późniejsza jej rejestracja. Często zdarza się, że nazwa bloga, a tym samym domeny jest już zajęta. Osoba tworząca blog chce, aby nazwa pozostała taka, jaką sobie wybrał. Czy wobec tego można znaleźć domenę, która będzie pasować do nazwy bloga? Okazuje się, że tak. Jest kilka sposobów na to, aby sprostować wymaganiom osoby tworzącej bloga.

Budowanie bloga – od czego zacząć?

Jeżeli wybrana domena jest zajęta, można:

  • Poza nazwą bloga dodać inne słowo, czyli w domenie będzie nazwa bloga plus inne słowo, również pasujące do treści znajdującej się na blogu,
  • Wypróbować inne rozszerzenie domeny, przykładowo .pl, .com, .org itp.
  • Dodać pomiędzy słowami myślnik.

Zakładanie bloga a hosting – niezbędna usługa przy tworzeniu strony www

Mając nazwę oraz domenę, następnym krokiem jest wykupienie usługi hostingu. Każda strona internetowa ma taki hosting wykupiony. Co to jest hosting? Hosting to nic innego jak serwer, na którym zapisane są treści publikowane na blogu. Przeważnie usługi hostingowe wykupuje się na okres 12 miesięcy, po tym okresie należy taką usługę przedłużyć na kolejny okres. Przy wyborze hostingu, należy sprawdzić przepustowość serwera, by blog działał bez zakłóceń.

Tworzenie bloga poprzez WordPress lub Blogger

Niezbędnym narzędziem, który ułatwi budowę bloga jest przykładowo WordPress lub Blogger. Blogger jest darmową platformą, natomiast na WordPressie można znaleźć wiele szablonów, zarówno darmowych, jak i płatnych. Jeżeli chodzi o działanie portali, to samo dodawanie wpisów nie jest trudne. Inaczej sprawa wygląda, jeżeli chce się dostosować szablon do swoich preferencji, wówczas niezbędne jest umiejętność kodowania.

Jak założyć blog? Kolorystyka i wygląd

Jak prawidłowo powinna wyglądać kolorystyka bloga, aby przyciągnąć grono odbiorców. Najlepiej będzie wybrać jeden kolor, który będzie najbardziej widoczny na blogu oraz dwa inne kolory, które będą pasować, do tego, który będzie mieć mocniejszy akcent kolorystyczny. Ważne jest, by kolory były stonowane, gdyż jaskrawe męczą oczy.

Logo na blogu – jak je zrobić?

Logo to nic innego, jak znak, po którym ludzie będą rozpoznawać blog. Dlatego też przed jego stworzeniem, ważne jest zastanowienie się, kto jest potencjalnym odbiorcą, o czym będzie blog oraz jakie emocje będzie ono wzbudzać.

Poniżej przedstawione zostały zasady, którymi warto kierować się przy przygotowywaniu logo:

  • Grafika powinna być prosta, aby odbiorca mógł ją szybko zapamiętać,
  • Kolory powinny być stonowane oraz pasujące do siebie,
  • Czcionka powinna być czytelna,
  • Nie powinno się kopiować innych logo, one mogą być jedynie inspiracją.
Poprzedni artykułContent marketing – czy warto stosować long tail oraz jak poprawnie formatować treści
Następny artykułNiezbędne narzędzia dla e-commerce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj