Upadłość konsumencka – o czym pamiętać, składając wniosek o upadłość?

Upadłość konsumencka stanowi jedno z narzędzi pozwalających na skuteczne zminimalizowanie skutków zaciągniętych długów, a w niektórych przypadkach nawet oddłużenie. Kiedy ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest dobrym rozwiązaniem? Kto może z niej skorzystać i o czym warto pamiętać przed złożeniem wniosku o upadłość? W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Upadłość konsumencka – czym jest i kto może skorzystać z tego rozwiązania?

Upadłość konsumencka (Wrocław) to proces, który ma na celu uregulowanie trudnej sytuacji finansowej dłużnika, będącego niezdolnym do spłaty zaciągniętych zobowiązań. Nadrzędnym celem postępowania upadłościowego jest oddłużenie takiej osoby. Aby móc rozważać ogłoszenie upadłości konsumenckiej, wcześniej należy udowodnić stan niewypłacalności dłużnika. O takiej sytuacji można mówić, gdy osoba zadłużona utraciła zdolność do wykonywania ciążących nad nią zobowiązań pieniężnych.

Według prawa upadłościowego wniosek o upadłość konsumencką może złożyć każdy, kto:

  • jest długotrwale niewypłacalny (min. trzy miesiące);
  • od dłuższego czasu nie jest w stanie spłacać rat kredytowych (w takiej sytuacji upadłość może zgłosić również bank);
  • może przedstawić odpowiednią dokumentację, np. nakazy komornicze, wyroki sądowe, wypowiedzenie umowy o pracę czy wezwania do zapłaty.

O ogłoszenie upadłości konsumenckiej może starać się zatem każda osoba, która utraciła płynność finansową i stała się niewypłacalna: zarówno bezrobotny, emeryt, rencista, jak i osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą czy osoba o trudnej sytuacji zdrowotnej lub rodzinnej. Jeśli od dłuższego czasu masz nieustające problemy finansowe, a Twoje aktualne możliwości zarobkowe nie pozwalają na terminową spłatę zadłużenia, być może powinieneś poważnie rozważyć upadłość konsumencką. Wrocław i inne duże miasta to miejsca, w których z łatwością znajdziesz doświadczonych adwokatów, którzy pomogą podjąć Ci tę decyzję. Przed wykonaniem pierwszym kroków w tym kierunku warto bowiem przedyskutować tę kwestię z profesjonalistą, ponieważ adwokat przedstawi i dokładnie omówi wpływ ogłoszenia upadłości na Twoją sytuacją materialną i prawną.

Upadłość konsumencka Wrocław – w jaki sposób ją ogłosić?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej odbywa się za pośrednictwem sądu. W związku z tym rzeczą niezbędną jest uprzednie złożenie odpowiedniego wniosku. Stosowny dokument należy dostarczyć na urzędowym formularzu. Warto zadbać o to, by treść wniosku była precyzyjna i szczegółowa, a także jednoznacznie wskazywała na brak realnej możliwości spłaty zobowiązań finansowych. Dzięki temu procedura sądowa przebiegnie znacznie sprawniej, oszczędzając dłużnikowi niepotrzebnego stresu i czasu, jaki musiałby poświęcić na uzupełnianie braków i niezgodności. Aby tego uniknąć, można skorzystać z profesjonalnej pomocy doświadczonej kancelarii adwokackiej, która zadba o poprawność dokumentu.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej można złożyć w dowolnym terminie. W określonych przypadkach może wnieść go również wierzyciel. Należy jednak pamiętać, że osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, podlegają nieco odmiennemu trybowi postępowania upadłościowego. Warto wiedzieć także, że sąd rozpoznający wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie bada, czy dłużnik celowo doprowadził do swojej niewypłacalności. Okoliczność ta jest badana podczas kolejnego etapu, czyli postępowania wykonawczego. Ustalenia dokonane w jego trakcie mają wpływ na ostateczny plan spłaty długu i jego długość.

Poprzedni artykułDlaczego warto wdrożyć system CRM w firmie?
Następny artykułNieruchomości w postępowaniu upadłościowym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj