Jak najlepiej dobrać pompę głębinową do studni kopanej?

Pozyskiwanie wody pitnej i użytkowej realizuje się na kilka różnych sposobów. W wielu przypadkach woda pochodzi ze studni wierconych lub kopanych. Takie studnie mogą kojarzyć się z dawnymi czasami, ale obecnie są wykorzystywane w licznych przypadkach w gospodarstwach domowych i na terenach należących do firm. Do uzyskania odpowiedniej wydajności takiej studni może być niezbędna pompa głębinowa.

Kiedy zastosowanie pomp głębinowych ma sens?

Studnie kopane są spotykane rzadziej niż kiedyś, ale wciąż korzysta się z nich na działkach różnego typu. Można zaoszczędzić w ten sposób na rachunkach za wodę z wodociągu lub w ogóle zyskać dostęp do wody w miejscach, w których tymczasowo lub na stale nie ma odpowiednich przyłączy. Studnie kopane cechuje niezbyt wysoki koszt wykonania i użytkowania. Mogą być wyposażone w pompy głębinowe.

Pompa taka nie jest niezbędna w studniach dość płytkich, a właśnie takie są najczęściej spotykane. Jednak w sytuacji, gdy występuje problem z dostępem do wody na określonej głębokości, studnię należy pogłębić. Do pompowania wody po pogłębieniu trzeba już zastosować odpowiednie wspomaganie, czyli właśnie pompę, ale jej wybór nie może być przypadkowy. Należy wziąć pod uwagę parametry pompy oraz specyfikę zbiornika, a następnie ocenić swoje możliwości finansowe.

Jakie rodzaje pomp głębinowych używane są w studniach kopanych?

W specjalistycznych punktach sprzedaży występuje szeroki wybór pomp głębinowych, ale nie wszystkie z nich będą w stanie wydajnie pompować wodę pitną w takich studniach. Istnieje ku temu sporo przeszkód. Jednym z nich jest pewna negatywna cecha wszystkich płytkich zbiorników wodnych – występowanie różnych zanieczyszczeń. W studniach może być obecny piasek, a także inne elementy wpływające na pogorszenie jakości wody. Te czynniki wywołują stopniowe uszkodzenia pompy lub są znaczącym utrudnieniem jej pracy.

Wybór pomp takich jak pompy głębinowe do studni kopanej powinien więc uwzględniać występujące ryzyko. Chociaż wielu osobom zależy na tym by niskie koszty eksploatacji pozwoliły zaoszczędzić ogólnie na wodzie pitnej, w wydajny i sprawny system z pompą głębinową trzeba będzie trochę zainwestować. Problemem nie jest duża głębokość ani rozmiar studni jako taki, ale właśnie zanieczyszczenia. Wspomniany już piasek może poważnie uszkodzić mechanizm pompy.

Ważna jest wydajność pompy oraz odpowiednio duża moc silnika. Proponowane przez sklep Watermark modele posiadają tzw. hydraulikę ślimakową, dzięki której będą pracowały wydajnie pompując wodę zanieczyszczoną piaskiem. W takich pompach głębinowych rzadziej zdarzają się awarie. Producent udziela gwarancji do 4 lat, czyli bardzo długo jak dla pompy głębinowej używanej w studniach kopanych.

Pompa głębinowa – prosta konstrukcja o dużej wydajności

Wybierając pompę głębinową do studni kopanej trzeba też wziąć pod uwagę skomplikowanie jej budowy. Owszem, wszelkie udogodnienia jak czujniki poziomu wody są bardzo przydatne, ale chodzi raczej o bezawaryjną pracę przez jak najdłuższy czas. Wiele działek rekreacyjnych znajduje się dość daleko od głównych dróg, więc w razie awarii trudno będzie dojechać tam z serwisem czy też zamiarem wymiany pompy.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, najlepsze pompy głębinowe tego typu mają podwyższoną odporność na różne czynniki zewnętrzne. Posiadają silnik elektryczny z możliwością wyboru zasilania (silnik jednofazowy lub silnik trójfazowy) wyposażony w specyficzny system chłodzenia. Mechanizm jest chłodzony w sposób automatyczny przez wypompowywaną wodę, dzięki czemu ogranicza się koszty i nie są potrzebne dodatkowe rozwiązania.

Poprzedni artykułJak łagodzić ból ucha i zatok, który wynika z zęba?
Następny artykułMiejsce wykonywania pracy zdalnej – jak powinno wyglądać jego ustalenie z pracodawcą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj